Korkulu-Gerilimli Film İzledim! » Let Us Prey (2014)

Korkulu-Gerilimli Film İzledim! » Let Us Prey (2014)
Korkulu-Gerilimli Film İzledim! » Let Us Prey (2014)
Merhaba korkunçlu film severler. Gülensurat
Yaz tatiline girmemle birlikte zihnimi toparlamak için çeşitli faaliyet arayışlarına girdim. Haliyle kafadan çatlak olduğumu kanıtlar nitelikte, korku filmi izleme merakım da nüksetti. Bende sınırlı alanlarda çekilmiş, insan psikolojisine baskı yapan, çeşitli dini ögelerin, iyi-kötü ayrımı dahilinde ortaya konulduğu filmleri sevdiğimden biraz araştırmayla: 2014 yapımlı Let Us Prey adlı filmi buldum. Brian O'Malley tarafından yönetilen filmin senaryosunu: Fiona Watson ile David Cairns yazmış. Özellikle Opening Theme (Let Us Prey) ve No Rear Exit adlı müziklerine bayıldığım soundtracki Steve Lynch bestelemiş.

Bu filmi ne demeye sevdim, neden blogumda yazma gereği duydum? Aga, bu korkunçlu filmde bir kere, her şeyden önce Liam Cunningham unsuru var! Olaylar çoğunlukla 'içimi' ürperten kırsalda,  bir kenar karakolunda, 'rahatlığın' gırla gitmesi gereken huzurlu bir mekanda geçiyor. Yozlaşmış duyguların, pervasız atakların her zaman bir cezasının olduğunu düşünürüm. Ve bu cezanın yargıçlığını: Let Us Prey'de Liam Cunningham yapıyor.
'Six' Rolünde Bulunan Liam Cunningham.
'Six' Rolünde Bulunan Liam Cunningham.
Zaten Game of Thrones'dan (Taht Oyunları) bu yana kendisine fazlaca bir sempatim var. Üstüne üstlük ne zaman 'çok görmüş, çok geçirmiş' bakışı atsa, illaki 'ilahi-mistik' bir olay vuku buluyor.
Filmimizin esas kızı olan Pollyanna McIntosh, PC(Polis Memuru) Rachel Heggie rolüyle karşımıza çıkıyor.
'PC Rachel Heggie' Rolünde Bulunan Pollynna McIntosh.
'PC Rachel Heggie' Rolünde Bulunan Pollynna McIntosh.
Rachel Heggie, küçük bir kız çocuğu iken kendisinden yaşça çok büyük bir adam tarafından hapsedilip cinsel istismara uğramış. Haliyle film boyunca, daha önce yaşadığı pis ve kötü anıların etkisi altında kalmış bir kadın şeklinde davranmakta. Nitekim bu hali onda sertlik ve katılık bakımından bir dirayetlilik yaratsa da asla 'kötü davranma' iç güdüsü oluşturmuyor. 

Let Us Prey'in esas şerefsizi de, Douglas Russell adlı oyuncunun canlandırdığı Sgt.(Çavuş) Jim MacReady.
'Sgt. Jim MacReady' Rolünde Bulunan Douglas Russell.
'Sgt. Jim MacReady' Rolünde Bulunan Douglas Russell.
Çavuş, dinine bağlı, kutsal kitaptan alıntılar yapan bir kişilik olarak filme dahil oluyor, denilebilir. Fakat daha esas kızımızın(Rachel Heggie), filmin ekseriyette geçtiği bölgeye yani karakola girdiği anda, bir halt yiyor ki sormayın... İzleyin.  Gülensurat
'Sgt. Jim MacReady' Rolünde Bulunan Douglas Russell. (Solda)
'Sgt. Jim MacReady' Rolünde Bulunan Douglas Russell. (Solda)
Az önce dediğim gibi iyi-kötü ayrımının işlendiği korku filmlerinde, insanlar ne kadar feci olaylar yaşamış olsalar da 'davranışlarını' kendileri seçerler. Yani iyilik ve kötülük karakterler için bir seçimdir. Sgt. Jim MacReady film boyunca hareketleri, konuşmaları ile değişik ve anlaşılmaz biri olarak karşımızda yer alıyor. Fakat şunu söylemeliyim ki, 21. yüzyılın kokuşmuş devlet kurumlarında görevli, gücü ile görevini kötüye kullanan insanların 'prototipi' olarak kendisi alınabilir.

Filmimizin 'esas şerefsizinin' yancıları niteliğindeki iki polis memuru, PC. Jennifer Mundie ve PC. Jack Warnock daha filmin başında dikkatimi çekmişlerdi.
PC. Jennifer Mundie Rolünde Hanna Stanbridge ve PC. Jack Warnock Rolünde Bryan Larkin.
PC. Jennifer Mundie Rolünde Hanna Stanbridge ve PC. Jack Warnock Rolünde Bryan Larkin.
Halihazırda bir 'zalım' karakterimiz bulunurken yenilerinin ne lüzumu var diye düşünebiliriz. Fakat şöyle de bir şey var ki: kötülük tohumları çoğu zaman 'iki insan' arasında paylaşılan bir sırdır. 
O iki veya daha fazla üyeden mütevellit grup, ortaya koyduğu kötülüklerle, yaptığı yasa dışı hareketlerle kanun ve nizamdan bütünüyle uzaklaşır: sonuç itibariyle 'kendi gruplarından daha yüksek' yerlerde bulunan kişilerden  sakınmak için: çeşitli önlemler alırlar. İşte bu olgunun, filme yansıtılması; yukarıdaki iki karakterle yapılmış.


Filmimizde karakol nezarethanesine, çeşitli 'bilindik' suçlar sebebiyle tıkılmış başka simalarda, konunun akışına katkıda bulunuyorlar. Mesela;
Sürekli olarak karısını ve 'aynı zamanda' kendisini döven, hasta ruhlu öğretmen Ralph Beswick adındaki suçluya, Jonathan Watson hayat vermiş. Bana soracak olursanız aktör, çevresine ve dolayısıyla şahsına nefret saçan Ralph Beswick'in altından kolaylıkla kalkmış.
'Ralph Beswick' Rolünde Bulunan Jonathan Watson.
'Ralph Beswick' Rolünde Bulunan Jonathan Watson.
Gerek birinci gerek ikinci dünya savaşlarında, tıp alanında büyük gelişmeler kaydeden doktorlar: yaptıkları deneyleri sivil, masum, suçsuz halk üzerinde uyguluyorlardı. Öyle ki, savaşların her ikisinde de askerlerden çok siviller öldü. Peki, bu durumun itici gücü neydi? Bir doktor neden yaşatmak yerine öldürürdü? Filmi izlediğiniz vakit: Dr. Duncan Hume rolündeki Niall Greig Fulton size bu soruyu büyük bir manyaklık haliyle cevaplayacak.
'Dr. Duncan Hume' Rolünde Bulunan Niall Greig Fulton.
'Dr. Duncan Hume' Rolünde Bulunan Niall Greig Fulton.
Let Us Prey'in nezarethanede bulunan en genç oyuncusu canlandırdığı serseri-maceraperest Caesar Sargison karakteriyle Brian Vernel.
'Caesar Sargison' Rolünde Bulunan Brian Vernel.
'Caesar Sargison' Rolünde Bulunan Brian Vernel.
Caesar, karakola esas kız Heggie tarafından, arabasıyla Six'e çarptığı gerekçesiyle getiriliyor. Tabii, olaylar gelişiyor nitekim spoiler verip, seyir keyfinize çomak sokmak gibi bir niyetim yok. Mamafih, şu yorumu yapmakta bir sakınca görmüyorum: Caesar'ı izlerken, yaşlarımız birbirine yakın olduğu için: hatalarını düzeltip, affedilmesini yürekten ve merakla arzuladım. Çünkü hatalar, onları bir daha tekrarlamamamız için varlar. Fakat görülüyor ki: yanlışları düzeltmek için 'fazla' beklememeliyiz...

Film Değerlendirme Kriterlerim ve Puanım:
Oyunculukları, müzikleri, senaryoyu, akıcılık ve görselliği dikkate aldığım vakit, sınırlı alanı iyi kullanması nedeniyle filme verdiğim puan:   7.8/10.  


Let Us Prey Filminin Fragmanı

Bu korkunçlu-gerilimli filmi izlemişseniz yorumlarınızı, izlemediyseniz, izledikten sonra yapacağınız yorumları merakla bekliyorum. İsterseniz sağ altta bulunan, paylaşım butonları ile içeriği arkadaşlarınızla paylaşabilir, dilerseniz de bu tip içeriklerin e-mailinize gelmesi için bloguma abone olabilirsiniz.
İyi seyirler, hoşça kalın! Gülensurat

Etiketler: , ,