Blogger CNAME Kaydını Tekrardan Bulma Yöntemi

Blogger CNAME Kaydını Tekrardan Bulma Yöntemi
Blogger CNAME Kaydını Tekrardan Bulma Yöntemi
Selam, blog yazarları. Gülensurat
Bugün, blogunuzun CNAME kaydını tekrardan bulabilmeniz için bir anlatım yapacağım. Bir kaç gün önce; GoDaddy'den Alınan Domain Blogger'a Nasıl Yönlendirilir? başlıklı yazımdan faydalanarak; Blogger hesabını yeni domaine yönlendirmiş bir okuyucum, bana ulaştı ve yönlendirme işlemini yaptığını ama hata aldığını söyledi: bende kendisine yardım etmek için, GoDaddy ayarlarına baktım ve CNAME kodlarında dikkatsizlik yaptığını gördüm. Yani, CNAME bilgilerini bir daha girmemiz gerekecekti. Nitekim, gerekli veriler elimizde yoktu. Bu nedenle bende aşağıda anlattığım yöntemi kullanarak bilgilere ulaştım. Peki, neden size de anlatıyorum? Olur da CNAME kaydınızı GoDaddy'den yahut başka bir domain satan hizmetten silerseniz ve tekrardan eklemeniz gerekirse diye. Çünkü aldığınız domaini, Blogger'in vereceği CNAME bilgileri ile blogspot.com.tr uzantılı alan adından, yeni .com/net/org'a geçirebilirsiniz.
Ee, ama Blogger arayüzünden bulamaz mıyız CNAME kodlarını? Hayır, ne yazık ki bulamayız. Blogger verdiği CNAME kodlarını 'aynı site' için bir daha veremez ama elbette bu kodu, kaydı bulma yöntemimiz var.

1.) Blogger CNAME Kodu Tekrardan Nasıl Bulunur?
Öncelikle Google hizmeti olan Webmaster hizmetlerinin yönetildiği: Google Search Console'un anasayfasına ulaşıp, hesabımızı açıyoruz. Daha sonra;
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 1
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 1
1 numara ile gösterdiğim, mavi alanın içindeki Mülkü Yönet butonuna basalım, bastıktan sonra açılır pencerede; Kullanıcı ekle veya kaldır yazısına tıklayalım.
Yeni açılan sayfada;
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 2
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 2
2 numara ile gösterdiğim, Mülk sahiplerini yönet; yazısına tıklayalım. Ekranımıza aşağıya koyacağım görsel gelecek.
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 3
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 3
3 numara ile gösterdiğim Doğrulama ayrıntıları butonuna basalım. Artık, CNAME bilgilerini bulmaya çok az kaldı.
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 4
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 4
'Ee, iki tane 4 var, hangisi?' diye sormak hakkınız fakat karışık bir şey yok, sakin. Yukarıdaki sayfa, artık koda ulaşacağımız sayfadır. Burada Ayrıntılar veya Doğrulama ayrıntıları butonlarına bastığınız vakit: CNAME kodunu bulmak için girdiğiniz site için gerekli CNAME bilgilerini size verecek. Ben örnek olsun diye; Doğrulama ayrıntıları ile Blogger tarafında ufukalikaftali.com alan adı için verilmiş CNAME verilerime ulaşmak istiyorum. Basalım, bakalım.
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 5
Blogger CNAME Kaydı - Kodu Bulma 5
Doğrulama ayrıntıları ile .googlehosted.com uzantılı CNAME bilgilerime ulaşmış bulunuyorum. Eğer GoDaddy, IHS, isimtescil ve çeşitli domain barındırma sitelerine girdiğiniz CNAME bilgisini bir şekilde silmiş yahut kaybetmişseniz; bu şekilde CNAME koduna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İçerik hakkında görüşleriniz varsa aşağıdaki yorum kutusundan belirtebilirsiniz. Aynı zamanda sorularınızı sormaktan lütfen çekinmeyin. İçeriğimi yararlı bulduysanız; sağ altta bulunan paylaşım butonları ile paylaşabilirsiniz.
İyi bloglamalar, hoşça kalınGülensurat

Etiketler: , ,