2016 YGS İçin Bir Üniversite Öğrencisi'nden Sınav Tavsiyeleri

2016 YGS İçin Bir Üniversite Öğrencisi'nden Sınav Tavsiyeleri
2016 YGS İçin Bir Üniversite Öğrencisi'nden Sınav Tavsiyeleri
Merhabalar, arkadaşlar. 
Akdeniz Üniversitesi 1. Sınıf - Tarih Öğrencisi olarak, 13 Mart 2016'da girecek olduğunuz YGS, benimde kısa süre önce dahil olduğum bir sınavdı. Neyse ki, gerek YGS, gerek LYS'de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak: üniversite sınavlarını tamamladım ve şu anda okuyor olduğum üniversiteye, Akdeniz Üniversitesi'ne kayıt oldum. 
Tabii aylar geçti, yağmur yağdı, güneş açtı: vizeler, finaller derken ben okulumun birinci dönemini bitirdim, siz liseli kardeşlerim de; tıpkı benim gibi çalıştınız, çaba gösterdiniz ve haliyle YGS'ye az bir süre kaldı. Gülensurat
Bugün ufukalikaftanli.com adresinde konuşacak olan kişi ben değil; çok yakın bir dostum olan Gökhan Yılmaz. Kendisi tıpkı benim gibi Akdeniz Üniversitesi - Tarih Bölümü öğrencisi 1. Sınıf. Onunla, tanıştığım; arkadaşlık kurduğum için mutluyum. Bakalım, üniversite sınavı yollarında neler yaşamış ve sizlere neler tavsiye ediyor.

'Merhaba sevgili arkadaşlar, YGS adayları. Gülensurat
Sizinle bir yıl önce yaşadığım YGS tecrübesini YGS'ye az bir zaman kalmışken paylaşmak isterim. Ben Türkiye'nin en kötü liselerinden biri olan O.Ç.P.L (Osmaneli Çok Programlı Lisesi) TM (Türkçe-Matematik) mezunuyum ama Matematik hiç yapamadım. Zaten TS(Türkçe-Sosyal) açılmadığı için seçmek zorunda kalmıştım. 

Ne yazık ki, bazılarınız gibi Lise 4'e kadar hiç üniversite sınavına hazırlanmadım. Okulda da, zaten önemsenmezdik. Son sınıfta, ailemin desteğiyle dershaneye gitme fırsatı buldum. Okulda ve dershanede sürekli ders çalışıyordum. Sektirmeden günlük 300-400 soru çözüyordum. Asıl gelişmek istediğim alan sözel bölümlerdi. Tabii, bu çalışma tempom nedeniyle okulda ikinciliğim de bulunuyordu. İki umudum vardı: okulda birinci olma ihtimalim ve iyi bir üniversiteye gitmek. Hep hayalim, İslami İlimler, İlahiyat, Polislik; bölümlerinden birine gitmekti. Nedendir bilmem, sınav yaklaştıkça; özellikle: son 1 ay çalışmaya, test çözmeye, kitap okumaya ara verip film ve dizi izlemeye başladım. Açıkçası neyime güveniyordum, hiç bilmiyorum. Halbuki, ailemin, yakın çevremin; üç kardeşten okuyacağına bel bağladıkları tek kişi bendim. Hem, babamın  ne bir iş yeri vardı; ne de büyük yerlerde torpilimiz. Gülensurat
Zaman su gibi akıp gidiyordu. Denemelerden 300 puan civarı alıyordum. Neticede mutluydum. Ailemin beklentilerini, arkadaşlarımın; çevremdekilerin baskılarını hissediyordum. Test çözüyor, kitap okuyor gibi görünüyordum lakin YGS yaklaştıkça hiçbir şey yapasım gelmiyordu çünkü baskı beni sıkıyordu.
2015 YGS'ye girdim 260 aldım. 2015 YGS'nin açıklandığı ekrana baktığım anda herkesi yüzüstü bıraktığımı anlayıp ağladım. Geç olmuştu artık...  Birde, YGS'ye girmeden üç hafta evvel, kendimi hiç endişeli, stresli hissetmediğim bir anda mide kanaması geçirip hastanelik oldum. Demek ki ben korkuyormuşum ama genede çalışmıyormuşum. Bu talihsiz olaylardan sonra LYS için hummalı bir çalışma gayreti içerisine girdim. LYS'de 342 alıp TS'de 52 bininci olarak Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Tarih Bölümünü kazandım. Tarih bölümü birincil istediğimdi diyemem çünkü meslek edindirme babında yelpazesi pekte geniş değildi. Ama yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduğunuz için mutlu oluyorsunuz. Ve galiba ilk üniversite sınavımda direkt tercih yapma sebebim, bir sene daha çalışmayı göze alamayacağım içindi. Hem 'açıkta kalma' düşüncesi çok kötüydü. Tabii, barajı bile geçemeyen on binlerce insanın arasından sıyrılıp Üniversite'ye yerleşmem ailemi çok sevindirdi. Nitekim, akrabalar çok da önemsemedi.  
Bana soracak olursanız; yeni açılan bölümleri yazmayın. Ben öyle yaptım ve önceliğim olmayan bir bölüm geldi. Puanınız yetmiyorsa, istediğiniz bölümü açıktan yazın; diğerini okurken, onu da açıktan bitirirsiniz. Mesela ben, bu sene YGS'ye bir daha gireceğim ve istediğim puanı alamazsam, İlahiyat bölümünü açıktan okuyacağım. Sonuçta: kaderin önüne geçilmiyor. O yüzden canınızı sıkmayın. Her şey olacağına varır. Gülensurat
Eğer alabileceğiniz bir burs yoksa, Üniversite okumak için memleketinizden de ayrılmayın. Ha, ailenizin maddi durumu varsa, dışarı gidebilirsiniz tabii, o ayrı bir konu. Dünya her yerdedir, başka memleketlere gidip dünyayı görürsün, diyenlere aldırmayın: onların hayatı başka, sizinki başka. 
YGS'de herkese başarılar, özellikle kendime boş şans. Gazamız kutlu olsun.'

Gökhan Yılmaz'a ve bana YGS, LYS hakkında soru sormak ve görüş sunmak istiyorsanız, lütfen geri durmayın. Aşağıda yer alan, yorum kutusundan bize ulaşabilirsiniz.
Diğer öğrenci kardeşlerimizinde, bu yazıyı okumasını istiyorsanız; sağ altta bulunan paylaşım butonlarından, istediğiniz platform için paylaşabilirsiniz.

YGS'de başarılar, arkadaşlar: umarım dilekleriniz gerçekleşir. Hoşça kalın!

Etiketler: , ,