Kişisel Blog Yazarlarının Sahip Olması Gereken '10' Önemli Özellik Nedir?

Kişisel Blog Yazarlarının Sahip Olması Gereken 10 Mühim Özellik Nedir?
Kişisel Blog Yazarlarının Sahip Olması Gereken 10 Mühim Özellik Nedir?
Merhaba güzide ülkemin, atılgan blog yazarları, bugün kişisel blog yazarında bulunmasının olumlu ve iyi olacağını düşündüğüm '10' özelliği sizler için listelemek ve elimden geldiğince bu özellikleri anlatmak, açıklamak istiyorum.
Tabii, sözlerime şöyle başlamak amacımı daha iyi gösterecektir: Ben aşağıdaki tüm 'özellikleri' bütünüyle karşılayan, süperinüstü bir blog yazarı, değilim. Nitekim, bu kural ve özelliklerin hepsine dikkat etmeye çalışan bir kişisel blog yazarıyım. Umarım, yardımcı olabilirim. Gülensurat

1.) Meraklı Olması
Kişisel Blog Yazarının İlk Özelliği 'Meraklı' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının İlk Özelliği 'Meraklı' Olmasıdır!
Parmaklarınızın kavradığı klavye neyin sonucunda orada? Peki, elimizden düşmeyen, android cihazlarımızın, vazgeçilmez uygulamalarını kim, nasıl, ne şekilde yaptı? Tarih kitapları, hangi insanların; 'nasıl' bir özelliğe sahip olması zuhuruyla yazıldı? 
Bu tip soruların tek ve en önemli sebebini: 'merak' kelimesinde aramak lazım. Çevrenize bir bakın dostlarım, gördüğünüz her şey eskiden sadece bir hayaldi. Mamafih, merak adı verilen dünyamızın en önemli unsurunu içinde barındıran insanlar; 'hayal' olan şeyleri; 'gerçek' kıldılar. O vakit, blog yazarı olmak istiyorsanız, onun ötesinde bir kişisel blog oluşturmak istiyorsanız: 'meraklı olma' unsuru size arkadaşlık etmesi gereken ilk şeydir.

2.) Süreklilik(İstikrarlılık) Arz Etmesi
Kişisel Blog Yazarının İkinci Özeliği 'İstikrarlı' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının İkinci Özeliği 'İstikrarlı' Olmasıdır!
Eğer site kurup, kişisel görüş ve önerilerinizi yayınlayıp; bunları kamuoyuna sunacak iseniz 'istikrarlı' olmanız çok mühim bir olgudur. Bildiğiniz üzere süreklilik yada bir diğer ismiyle istikrarlılık: yaptığınız herhangi bir işte yakaladığınız başarıyı belirli bir ivme ile devam ettirmek ve sahip olunan ivmeyi 'imkanların' elverdiğince geliştirmektir. İlk özelliğimiz olan merak ve şimdi eklemiş olduğumuz istikrarlı olma hali: başarılı bir blog yazarı olmak için gerekli olan iki ana meziyettir. Bundan sonraki maddelerimizin içeriğini merak ve istikrar düşüncesiyle birlikte okumalısınız diye düşünüyorum.

3.) Araştırmacı Ruhu
Kişisel Blog Yazarının Üçüncü Özelliği  'Araştırmacı' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Üçüncü Özelliği  'Araştırmacı' Olmasıdır!
İnsanlar, yobaz rahipler ve onların uşakları: Dünya'nın düz olduğunu iddia ediyorlardı. Gerici zihinler; denizlerin bir sonunun olduğunu ve o sınırı geçince şelaleden düşer gibi düşeceklerini çığırıyorlardı. Ne oldu? Onları dinlemeyen cesur, meraklı; araştırmacı denizciler: okyanusa açıldılar, yolculuklar yaptılar. Bilinen Dünya'nın ötesine gitme cesareti gösterebildiler. Ki bugün o yüzden bir rahibin değil Macellan'ın ismini hatırlıyoruz. Merak ve istikrar, iki ana meziyet ise bunları geliştirecek, daha da olgunlaştıracak şey araştırmaktır. Açtığınız blog, araştırmalarınızla şekillenecek. Bir zaman sonra geliştiğiniz için, eski yazılarınızı hor göreceksiniz. Nitekim bu kötü bir şey değil aksine ziyaretçilerinize 'zaman tüneli' olayını yaşatabilecek yegane şeydir. Araştırmaktan, korkmayın.  

4.) Gelişmiş Üslup
Kişisel Blog Yazarının Dördüncü Özelliği 'Gelişmiş Üsluplu' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Dördüncü Özelliği 'Gelişmiş Üsluplu' Olmasıdır!
Bilgisayar edinmiş herkesin klavyesi var, evet. Ve bu klavyeler dahilinde herkes aynı harflere sahip. Yani, siz diğerleriyle aynı kişisiniz... Aynı kişi misiniz? Bence bu soru çok önemli. Siz diğerlerinden nasıl farklı olacaksınız? Üslubunuzu nasıl yönlendirecek ve bunu insanlara hangi şekilde kabul ettireceksiniz?
Kişisel bir blog açtınız, çok güzel. Daha sonra merak ettiğiniz konular hakkında sürekli olarak araştırmalar yaptınız, muhteşemsiniz. Geriye kalan şey ne? En basit tabirle: Üslup.
Yazı yazmayı sevmenin ötesinde, araştırmalarınızın üstünde; ulaşmanız gereken şey bir anlatım tekniğine kavuşmanızdır. Nasıl anlatmak istiyorum, sorusunu kendinize sorun ve şahsınızın uyum sağlayabileceği bir anlatım tarzı oluşturun. Eğer sizi diğerlerinden ayıracak çeşitli nükteler, şakalar, ziyaretçi ile iletişim yolları bulamıyorsanız, 'blog yazarı' olarak hayat damarlarınızdan biri kopmuş demektir.

5.) Konusunda ki Hakimiyeti
Kişisel Blog Yazarının Beşinci Özelliği 'Konusuna Hakim' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Beşinci Özelliği 'Konusuna Hakim' Olmasıdır!
Kişisel blog yazarı için başarı nereden ve nasıl gelir, dediğimizde az önceki 4 maddenin: merak, süreklilik, araştırma ve üslup başlıkları size yol gösterecektir. Peki, tüm o maddelerdeki varlığınızı hep aynı oranda mı tutacağız? Eğer, öyle bir amaç peşindeyseniz: asla okunan bir blog yazarı olamazsınız. 21. yüzyılın gerektirdiklerini, 'düz memur' tiplemesini aşabilen insanlar karşılayabilir, dostlarım. Bugün yazdığınız yazı, okurlarınızı memnun edecektir, evet. Fakat, yarın yeni bir yazı ile misafirlerinizin karşısına çıktığınızda: dünkü içeriğinizden daha farklı ve yetkin bir şey sunamıyorsanız, gelişemezsiniz. O yüzden seçtiğiniz konuda ki, hakimiyetinize fazlaca ehemmiyet verin. Gülensurat

6.) İmla Kurallarına Bağlılığı
Kişisel Blog Yazarının Altıncı Özelliği 'İmla Kurallarına Bağlı' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Altıncı Özelliği 'İmla Kurallarına Bağlı' Olmasıdır!
Hemen kılıçlarınızı çekmeyin be dostlarım, 'sana mı soracağız la!' diye. Burada bahsettiğim imla kuralları, yetmiş yaşına gelmiş, bıyıklı: erkek öğretmenlerin: 'Cümlenin sonuna nokta konur,' dediği imlalardan değil. 
Kişisel blog siteniz, sizin evreniniz ve siz ne derseniz o olur, kabul. Nitekim: dün yaptıklarınızın, yarınki hareketlerinizle karşıt olması, sıkıntı yaratacaktır. Dün cümlenin sonuna virgül koymuş olan sizler, yarın için zaten insanlara 'bu yazar cümlenin sonuna virgül koyuyor. Okuyacaksak böyle okuyalım,' düşüncesini empoze ediyorsunuz. Bu sebepledir ki, edindiğiniz imla anlayış ve kuralları: sadık kalmanız gereken bir yoldaştır. Salaş bir yazım ve imla tarzınız varsa lütfen bunu sürdürmeye devam edin... Noktalama işaretlerine bütünüyle dikkat eden, üsluba çok takılan biri de olabilirsiniz, lütfen sizde aynı özelliğinizi yaşatmaya devam edin. Çünkü siz 'yaptığınız' şeysiniz. Bunun ötesi özümüzden uzaklaşmak olacağı için bir süre sonra blog yazmak size zevk vermeyecektir.

7.) Motivasyon  Yaratabilirliği
Kişisel Blog Yazarının Yedinci Özelliği 'Motivasyon Yaratabilir' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Yedinci Özelliği 'Motivasyon Yaratabilir' Olmasıdır!
Bir blog yazarı, sitesini açmışsa önünde üç yol vardır: hobi olarak yapacak, iş olarak yapacak: yahut bunların birleşimi olarak hem hobi hemde iş olarak, blog yazarlığı yapacak. Bu üç yolda da, blog yazarı kendi motivasyonunu yaratabilen, yetkin bir isim olabilme seviyesine gelmeli. Çünkü, blogunuz bir 'çoçuk' ve onu büyütmek için 'gıda' vermelisiniz.
Bazen kötü günleriniz olabilir, normal. Kimi zaman, bir şeylerden bıkıp, sıkılabilirsiniz. Bu tip durumların hepsi insani durumlar olduğu için anlaşılabilir. Nitekim: tüm bu depresif zamanlarınızda, kişisel blogunuzu 'sahipsiz' bırakıyorsanız; hata yapıyorsunuz demektir. Gülensurat

8.) İçerik Kurgusunu Oluşturabilme
Kişisel Blog Yazarının Sekizinci Özelliği 'İçerik Kurgusunu Oluşturabilir' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Sekizinci Özelliği 'İçerik Kurgusunu Oluşturabilir' Olmasıdır!
Meraklısınız, istikrarlısınız, araştırmacı ve üslubunu oluşturmuş bir kişisel blog yazarısınız. Bunların üstüne birde: konusuna hakim olan, imla kurallarını yaratmış, motivasyon oluşturabilir bir kişi hale geldiniz. Tüm bu özelliklerin birleşip aynı potada eridiği nokta: yazılmış bir içeriktir. Tüm yeteneklerinizi, bilginizi, varlığınızı ortaya koyabileceğiz tek şey: oluşturduğunuz yepyeni bir yazıdır. Misafirleriniz, okurlarınız: ne kadar meraklı olduğunuza bakmayacak, ne kadar araştırmacı biri olduğunuza bakmayacak, dostlarım. Tüm bu olumlu ve iyi özellikleri: 'kendilerine' nasıl aktardığınıza bakacak. O halde, bilgilerinizi, kültür birikiminizi: okurlarımıza 'iyi aktarmaktan' başka çaremiz yok.

9.) Kitle Varlığını Elde Tutabilme
Kişisel Blog Yazarının Dokuzuncu Özelliği 'Kite Varlığını Elde Tutabilir' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Dokuzuncu Özelliği 'Kite Varlığını Elde Tutabilir' Olmasıdır!
Her işte illaki bir süre geçsin ki, başarı kapıları yavaş yavaş açılsın... Bu evrenin, değişmez bir kuralı. Başarı dahilinde geçecek sürede neler yapmanız gerektiğini yukarıdaki maddelerde açıkladığımıza göre: bunların doğal sonucu olan 'kitle varlığı' olgusundan bahsetmek çok mantıklı olacak. Blogunuza değer veren yahut yazılarınızı okumaktan keyif alan bir kitleye, bir süre sonra kesin olarak sahip olacaksınız. Fakat bu 'sahip olma' olma durumu 'okuuu, okuuu, kölee!' minvalinde değil. Gülensurat
Dostlarım bu aşamada size söyleyebileceğim şey: lütfen 'kendiniz' olmaktan vazgeçmeyin. Eğer başka biri olursanız, kazanılan başarıyı kendinize nasıl 'bağlayacaksınız?' Kitle varlığını elinde tutabilmenin ilk kuralı: sizi yönlendiren bir kitlenin kurulması değil, sizle ortak yoldan yürüyen bir kitlenin oluşmasıdır. 

10.) Kazandığı Başarıyı Hazmedebilme
Kişisel Blog Yazarının Onuncu Özelliği 'Kazandığı Başarıyı Hazmedebilir' Olmasıdır!
Kişisel Blog Yazarının Onuncu Özelliği 'Kazandığı Başarıyı Hazmedebilir' Olmasıdır!
Tevazu yaşamın tüm dönemlerini kapsaması gereken önemli duygu anlayışlarından birisidir. Eğer, geriye dönüp baktığınız vakit: tüm bilgilerimizin, yazılarımızın, kültürümüzün, motivasyon kaynaklarımızın ilişiğinde; bir tevazu ve başarı hazmedebilme özelliğimiz yoksa, ne yazıktır ki, bir 'insan' değiliz. Sadece beynini, vücudunu 'başarı için yormuş' değersiz varlıklarız. Benim, 'merak' içgüdüsüyle birlikte en önem verdiğim kazanımlardan birisi 'tevazu' duygusu ve kişisel blog yazarlarından beklediğim en büyük şeyde bu.
Ehh, içeriğimizin sonuna ulaştık sayılır. Son olarak demek istediğim bir şey var: bir kişisel blog yazarı: bu 10 maddenin oluşturduğu 'birikimi' doğruların ve bu doğrulardan çıkan 'ilkelerin' eşiğinde yükseltmelidir.

Sonuç Olarak: Eğer, Kişisel Blog Yazarlarının Sahip Olması Gereken '10' Önemli Özellik Nedir? başlıklı bu yazımı yararlı görüp, beğendiyseniz: içeriğin sağ altında bulunan paylaşım butonlarından, diğer insanların yararlanması için paylaşabilirsiniz.
Görüşleriniz benim için değerli ve önemlidir. İçeriğe katkı yapmak, görüş ve öneri belirtmek , soru sormak istiyorsanız lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin. Gülensurat

İyi bloglamalar, hoşça kalın!

Etiketler: , ,