GoDaddy'den Blogger'a Domain Nasıl Alınır?

GoDaddy Logosu
GoDaddy'den Blogger'a Domain Nasıl Alınır?
Merhaba dostlarım, dünkü yazımda söylediğim gibi, GoDaddy ile ilgili yaptığım ve aynı zamanda öğrendiğim şeyleri; içerik hazırlayarak sizinde anlamanıza, yapmanıza vesile olacaktım.
Bu bağlamda; ilk içeriğimle karşınızdayım. 
İstersiniz ilk olarak GoDaddy'den bahsedelim. 1997 yılında kurulan bu hosting şirketi, günümüzde, Ocak 2016 itibariyle; 61 milyon domain ismine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda, uluslararası yapısıyla, kampanyalarının çeşitliliği ve sisteminin kolaylığı nedeniyle, dünyanın her yerinden, İnternet'de yer almak için site açanların, çeşitli projeler geliştirenlerin bir numaralı tercihi oluyor.
1.) GoDaddy'ye Nasıl  Kayıt Olunur?
1.) Öncelikle; GoDaddy ana sayfasına buraya tıklayarak ulaşalım. Karşımıza aşağıdaki görsel gelecek.
GoDaddy Anasayfası - Hesap Oluşturma
GoDaddy Anasayfası - Hesap Oluşturma
Yeni sekmede açılan sayfamızda, kırmızı ok ile gösterdiğim, turuncu dikdörtgen içinde yer alan: Giriş butonuna basalım; karşımıza açılır bir menü gelecek.
2.)Bu açılır menüde yer alan, Hesabımı Oluştur yeşil butonuna tıklayalım.
GoDaddy'de üyelik oluşturmak
GoDaddy'de üyelik oluşturmak için ilk adım.

Ekranımıza aşağıya koyduğum kayıt olma sayfamız gelecek. Bilgilerinizi, doğru ve dikkatli bir şekilde girmelisiniz.
GoDaddy'de üyelik oluşturmak
Kayıt olma aşamasında bilgileri doğru girmek önemlidir.
3.)Hesabımızı oluşturmak için son adım olarak, GoDaddy bir mail yollayacak. Müşteri numaranızın yer aldığı bir e-mail bu. Bu numara ile ve şifrenizle; ana sayfaya gelin ve açılır pencereyi tekrardan açarak, 2. Görsel'de gördüğünüz giriş kısmından, sisteme giriniz.
Şimdi gelelim, kayıt olduğumuz GoDaddy'den domain almaya.

2.) GoDaddy'den Domain Nasıl Alınır?
Nasıl bir domain seçmelisiniz?
Öncelikle, nasıl bir domain seçmelisiniz? Buna önceden karar vermeniz gereklidir çünkü daha sonraki değişiklikler; hem sizi, hem indexlerinizi, hem de çeşitli İnternet değerlerinizi sıfırlayacaktır. Bu sebeple, alacağınız domain sizinle, İnternet'de bulunmak istediğiniz süre boyunca gelecek bir şey olmalı. Şayet bir kişisel blog kurmuş iseniz; almanız gereken domain: www.isimsoyisim.com/net/org şeklinden meydana gelmeli. Tabii, bu illa ki olacak diye bir şart yok nitekim; İnternet'de kişisel bir mülk oluşturuluyorsa; onun adı, sizin adınız olması gerekmez mi? Bu yüzden seçeceğiniz domaini iyi düşünmelisiniz. 
1.) Gel gelelim, adınız 'Dünya' soyadınız 'Temuçin' olsun. Bu isimlerden oluşan domaini almak için, sisteme Giriş yaptıktan sonra; Anasayfa'da bulunan Domain Arama kısmına gelelim. Aşağıya domain arama görselini koyuyorum.
GoDaddy'de Domain Arama
GoDaddy Anasayfası'nda Domain Arayabiliriz.
Domaini neden Türkçe karakterler ile almadık? Neden dunyatemucin şeklinde oldu? Aslında bunun basit bir açıklaması var: Türkçe karakterler, dünya bazında desteklenen bir harf yapısına sahip değil, bu sebeple, domaini Türkçe karakterlerden arındırmalıyız. Tıpkı benim alan adım gibi: ufukalikaftanli.com.
İstediğimiz domaini ilgili yere yazdıktan sonra: Alan Adı Arayın butonuna basalım.
GoDaddy'de Domain Seçme
GoDaddy'nin Domain Seçme Arayüzü.
2.)"Başkası Almadan Siz Alın." Bir domain işinde, söylenecek en doğru söz. Neyse ki, dunyatemucin alan adı daha önce alınmamış. Bu nedenle .com uzantılı domaini alabiliriz. Bunun için ilk olarak Seç'e ardından da, Sepetten Devam Et butonlarına tıklayalım. .com uzantısı alınmış olsaydı, yine mevcut sayfada; aynı adın .net yahut .org uzantılarının alınıp alınmadığını da kontrol etmemiz gerekecekti.
Sepetten Devam Et butonuna bastıktan sonra karşımıza, bizim işimize yaramayan şeyler çıkacak; bu sayfa içinde, Sepetten Devam Et diyelim.
3.)Artık, Ödeme adımına geçmeden önce yapacağımız tek bir iş kaldı.
GoDaddy'de Domain Ayarlama
GoDaddy Domain Ayarlama Arayüzü.


Bu sekmede aldığımız domainin son halini, süresini, birim ve toplam maliyetini görebiliriz. Dilersek, 10 yıla kadar uzatabiliriz, domain süresini. Ben ne az ne çok olarak Süre'yi 2 yıl seçtim siz: ne kadar uzun istiyorsanız, onu seçin ve unutmayın maliyet ona göre artacak yahut azalacak. :)

Yukarıda ki görselde dikkatinizi çekmek istediğim bir alan var. 'Tavsiye kodunuz var mı?'
GoDaddy şirketi domain alımlarında çok büyük ucuzluklar sağlayan bir kuruluş. 2 yıllık alan adı tutarı olan 65,88 TL bir indirim kuponu ile çok çok aşağılara çekilebilir. Ben daha önce böyle bir kodu kullandığım için, şimdi kullanamam ama siz; İnternet'de küçük bir araştırma yaparak, bu kodları bulabilirsiniz.
4.) Ödeme adımına geç > butonuna tıkladığımız zaman; faturalandırma için bilgiler istenecek, aynı zamanda kredi kartımızı yine bu aşamada kullanacağınız.
GoDaddy Fatura Bilgileri
GoDaddy Fatura Bilgileri, Ödeme Sekmesi

Mavi kutucuk içine aldığım kısmı doğru bir şekilde doldurunuz. Daha aşağıda kredi kartı bilgileri istenecek. 
GoDaddy Kredi Kartı Bilgileri
GoDaddy Kredi Kartı Bilgileri, Ödeme Sekmesi
* Kredi Kartı bilgilerini de ekledikten sonra bu aşamayı Devam diyerek geçelim. Artık, bir domain almış bulunuyorsunuz. Domain aldığınız için sizin için hazırlanan belgeyi, bilgisayarınıza PDF olarak indirmeniz iyi olur, bir yazıcınız varsa çıktısını da alabilirsiniz; elinizde bulunsun, bir şekilde. Artık alan adınız yönetime hazır, bunu kayıt olduğunuz e-mail adresine gönderilen: mail ile de teyit ediniz ki bir yanlışlık olmasın. 
Bugünkü içeriğimde, bir domain nasıl olur, alınır sorusuna cevap verdim. Bir sonraki içeriğim: 'GoDaddy'den alınan domain Blogger'a nasıl bağlanır?' sorusu olacak.

Alan adınız hayırlı olsun. Hoşça kalın!

Etiketler: , ,