GoDaddy'den Alınan Domain Blogger'a Nasıl Yönlendirilir?

GoDaddy'den Alınan Domain Blogger'a Nasıl Yönlendirilir?
GoDaddy'den Alınan Domain Blogger'a Nasıl Yönlendirilir?
Merhaba dostlarım, GoDaddy'den Blogger'a Domain Nasıl Alınır? başlıklı yazımda, bir domainin GoDaddy şirketinden nasıl alınacağını anlatmıştım Bu içeriğimde ise; artık GoDaddy'den domain alarak, bir alan adına sahip olan sizler için: bu domaini, Blogger'a yönlendirmeyi göstereceğim.
Yapacağımız işler 3 adımdan oluşacak. Bu adımları tamamlamak için 5-10 dakika kadar bir süreniz gerekli.
Hemen başlayalım.
1.) Öncelikle Blogger hesabımızı açalım ve genel Blogger arayüzüne gelelim. Eğer birden fazla blogunuz varsa, domaini hangisine yönlendireceksiniz; onu seçmeye dikkat edin. 
Blogger Domain İşlemleri
Blogger Domain İşlemleri - 1


Blogger'ın Genel Arayüzü'nde, sol tarafta bulunan Ayarlar sekmesine tıklayalım. Bu sekmeye tıkladıktan sonra karşımıza otomatik olarak Temel sekmesi gelecek. Bu sekmede: Yayıncılık bölümünde bulunan Blog Adresi kısmı, aldığımız domaini Blogger'a bağlamak için kullanacağımız alandır.
Görselde gördüğünüz üzere kırmızı 3 numaralı kırmızı dikdörtgen içine aldığım +Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın. yazısına tıklayalım. Buraya tıkladıktan sonra; mevcut Blog Adresi alanı aşağıya koyacağım görsel halini alacak.
Blogger Domain İşlemleri
Blogger Domain İşlemleri - 2

Burada 1 numara ile gösterdiğim alana: aldığımız domaini, www. ile yazalım.-www yazmalıyız çünkü aksi takdirde Blogger alan adını kabul etmez- Ben yukarıda adresini verdiğim içeriğimde, örnek vermek için kafamızda örnek olsun diye yarattığımız Dünya Temuçin adlı kişi-böyle biri yok- için GoDaddy'den domain almıştım. Adresi: www.dunyatemucin.com idi. Anlatımım serisel olduğu için, bütünlük açısından yine aynı domaini ilgili yere yazdım. Siz kendi alan adınızı yazınız.
Yazdıktan sonra  2 numara ile gösterdiğim, Kaydet butonuna basınız. Bakalım ne olacak?
Blogger Domain İşlemleri
Blogger Domain İşlemleri - 3
 'Afferrrimm  saaanaaaa! Affeeriim sanaaa!' Bu feryatları duyar gibiyim. 'Ufuk, ne diyor buralar?' Bu kısmı ilk gördüğümde bende aynı şeyi demiştim. Çünkü, Blogger burada açıklama yapma amacıyla çıktığı yolda amalkıça yapmış. Neyse ki, dediği şu: 'aşağıda birazdan DNS ayarlarını yapman için kullanacağın CNAME kodları var, alan adını aldığın yerde, yönlendirme için bu CNAME kodlarını gireceksin.' Bu kodların sırayla nasıl girileceğini göstereceğim, dert etmeyin. 
Şimdi ikinci adımımıza geçelim.
2.) Blogger Arayüzü'nde yapacaklarımız şimdilik bitti. Blogger sayfamız duradursun biz rotamızı GoDaddy karasına çeviriyoruz. GoDaddy Anasayfası'na gelelim ve üye girişi yapalım. Üye girişinden sonra yapmamız gerekenleri görsele koyuyorum.
GoDaddy Domain İşlemleri
GoDaddy Domain İşlemleri - 1
Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, adımızın yer aldığı açılır pencereye gelelim, oradan da 2 numara ile gösterdiğim Ürünlerim kategorisine tıklayalım.
GoDaddy Domain İşlemleri
GoDaddy Domain İşlemleri - 2
Ürünlerim sekmesine tıkladıktan sonra karşımıza yukarıda ki görsel gelecek. Buradan kırmızı ok ile gösterdiğim Alan Adları kısmının önündeki   +  butonuna basalım, aynı sayfada yeni bir alan açılacak. Bakalım bu sayfa ne imiş?
GoDaddy Domain İşlemleri
GoDaddy Domain İşlemleri - 3
Yeni açılan bu sekmede mevcut alan adınızı görebilir, süresini bilebilir ve yönetebilirsiniz. dunyatemucin.com alan adını bildiğiniz üzere iki yıllığına almıştık. Bu aşamada yapacağımız şey 1 numara ile gösterdiğim DNS'i Yönet butonuna tıklamak.
Butona bastıktan sonra karşımıza yeni bir sayfa gelecek: bu sayfanın görselini koyuyorum.
GoDaddy Domain İşlemleri
GoDaddy Domain İşlemleri - 4
Ekranımıza gelen, bu sayfada 1 numara ile gösterilen kısma gelelim, 2 numaralı DS Kayıtları bölümüne gelip; Yönet yazan yere tıklayalım.
Yönet butonuna basılınca karşımıza, aynı sayfada bir pencere açılacak. Mor bölümde yazan: Beni şimdi oraya götür »  kısmına tıklayalım. Gelinen yerde bir Premium yükseltmesi istiyor musunuz, gibi bir soru sorulacak, Close diyerek onu kapatınız.
GoDaddy Domain İşlemleri
GoDaddy Domain İşlemleri - 5
Close butonu ile kapattığımız pencereden sonra aldığımız domaini görebileceğimiz bir alan kaşımıza çıkacak. Yönlendirme işlemi için burada bulunan Edit Zone yazısına tıklayalım.
Edit Zone'den sonra karşımıza çıkan sayfada, Blogger Arayüzü'nde bulunurken ki, bahsettiğim CNAME kelimesini bulmanızı istiyorum. Aşağıya görselini koyacağım.
Bu kısımda biraz dikkatlı olmakta fayda var.
GoDaddy Domain İşlemleri
GoDaddy Domain İşlemleri - 6
Quick Add butonuna basalım. Ben daha önce CNAME ayarları yaptığım için hepsini eklemiş bulunuyorum, şimdi bu aşamada sizde eklemiş olacaksınız. Quick Add'e bastıktan sonra yeni bilgiler girmek için bir alan açılacak. Açıldıktan sonra: rotayı GoDaddy'e çevirmeden önce, ardımızda bıraktığımız Blogger CNAME bilgilerinin yer aldığı sayfaya yeniden geliyoruz.
Oradan verileri almamız gerekiyor ki, GoDaddy'ye tekrar gelip yazabilelim.
Blogger CNAME Bilgileri
Blogger CNAME Bilgileri
Bilgileri kopyala yapıştır yöntemiyle, alacağız.
İlk olarak; www kısmını kopyalayıp, GoDaddy'ye gelin ve kısa olan tarafa yani Host kısmına yapıştırın. Ardından Blogger'a tekrardan dönün www yazan yerin diğer tarafında bulunan ghs.google.com kısmınıda kopyalayın ve GoDaddy'ye tekrar gelip Points to alanına yapıştırın. Bu genel işlemdi. Şimdi benimde görsellerde kapattığım, size özel CNAME bilgilerinin yer aldığı şeyleri kopyalamak kaldı. Bunlar için tekrardan Quick Add'e basın
Bunlar size özel olduğu için benim ne olduğu hakkında bir fikrim yok. O yüzden: Blogger'a tekrardan döndüğünüzde www'nin altında bulunan kısa veriyi, kısa yere yani Host kısmına, ve yine gv ile başlayan yeri de uzun yere yani  Points to kısmına yapıştırın.
Artık işlemlerimiz bitmek üzere; son olarak CNAME bilgilerini girdiğiniz yerde Save Zone File butonuna basın. Artık GoDaddy işlemlerimiz son buldu.
Yönlendirilmiş  Blogger Domain Görseli
Yönlendirilmiş  Blogger Domain Görseli
3.) Son olarak, CNAME bilgilerini aldığımız Blogger sayfasına geri dönelim ve gönül rahatlığı ile Kaydet'e basalım. Artık hata vermeyecek.
Yönlendirme bende dakikasında çalıştı fakat çalışmaması durumunda bunu yoğunluğa bağlayıp, 24 saat kadar beklemek iyi olacaktır.

Sonuç Olarak: GoDaddy'den Blogger'a bir domain nasıl yönlendirilir, sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevap vermeye çalıştım. Nitekim bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum kutusunu ziyaret edebilirsiniz, bir teşekkürünüzü de mutlulukla kabul ederim.

İyi bloglamalar, hoşça kalın!

Etiketler: , ,