Bloglar İçin Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur ve Alexa'da Yapılması Gereken Önemli Ayarlar Nelerdir?

 Bloglar İçin Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur ve Alexa'da Yapılması Gereken Önemli Ayarlar Nelerdir?
Bloglar İçin Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur ve Yapılması Gereken Önemli Ayarlar Nelerdir? 
Eğer sitenize, blogunuza yeni bir domain(alan adı) almışsanız, ne yazık ki; tüm Alexa ayarlarınız sıfırlanacaktır. Bunu hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için yapmamız gereken öncelikli şey, blogumuzu, tekrardan Alexa verilerine dahil etmektir. Gel gelelim, bugüne kadar, Alexa'ya kayıt olmamış iseniz, bu içerik yine işinizi görecek çünkü hem Alexa'ya kayıt olmayı, hemde Alexa'da yapılması gereken önemli ayarları göstereceğim.

1.) Alexa'ya Nasıl ve Nereden Kayıt Olunur?
Alexa'ya kayıt olmak için, buraya tıklayalım ve Alexa'nın ana sayfasına ulaşalım. 
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 1
Burada, turuncu ok ile gösterdiğim; Sign Up butonuna tıklayalım. Eğer daha önce kayıt olmuşsanız, Sign In butonuna tıklayarak hemen giriş yapabilir ve içeriğimin 2. kısmına geçebilirsiniz.
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 2
Bilindiği üzere Alexa bazı özellikleri nedeniyle paralı hale geldi nitekim ücretsiz bir şekilde üye olabiliyoruz. Sign Up butonuna bastıktan sonra karşımıza çıkan sayfada biraz aşağıya inelim ve mavi oklar ile gösterdiğim alandan 'claiming your site' yazısına tıklayalım.
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 3
Artık blogumuzu doğrulamak için ilk adımlarımızı atacağız. Enter a site URL yazan yerin aşağısına, site adresimizi yazalım ve Continue butonuna basalım.
Bastıktan sonra;
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 4
What is you emal address? kısmına; email adresinizi giriniz. Yeni üyelik açacağımız için: No, I am a new user; kısmını seçelim. Ardından tekrardan Continue butonuna tıklayalım. Yine aynı sayfada gördüğümüz üzere; Facebook ile üyelik açabiliriz. Ama ben normal yoldan hesap açmanızı tavsiye ediyorum. Üyeliğimiz tamamlanmak üzere; bu adımdan sonra; bize bir aktivasyon maili gelecek. İlgili mail servisinize gidelim ve bu maille birlikte gelen linke tıklayalım. Bizi, Alexa şifremizi seçmek üzere bir sayfaya götürecek. Aşağıya görseli koyuyorum.
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 5
İstediğimiz parolamızı yazalım ve turuncu oklar ile gösterdiğim Submit Password butonuna basalım.Bastıktan sonra, artık üyeliğimiz tamamlanmış olacak: bizi Alexa'yı sitemize tanıtmak için 3 medotun yer aldığı bir sayfa karşılayacak ve bu 3 metodun yer aldığı sayfa da üyeliğimizin başarı ile açıldığı gösteren bir açılır sayfa gelecek, onu Continue diyerek geçelim. Peki sitemizi, blogumuzu Alexa'ya hangi medotla tanıtacağız?
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 6
Bir Blogger kullanıcısı olarak, Method 2 ile tanıtacağız. Şimdi şöyle yapalım: mavi oklar ile gösterdiğim: alana gelin oradaki kodu bütünüyle kopyalayın. Daha sonra Blogger Arayüzünü açarak, Şablon > HTML'yi Düzenle kısmına gelelim. HTML'yi Düzenle butonuna tıkladıktan sonra:
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - Blogger'den Alexa'ya Kayıt Olma
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 7
Karşımıza, yukarıdaki gördüğünüz kodlar gelecek. Yani bütünüyle aynı kodlar olmasa da bir Blogger sisteminin temel kodları sizde de bulunuyor. Mavi dikdörtgen ve siyah ok ile gösterdiğim; '< head > kod satırına gelelim ve az önce kopyaladığınız Alexa kodunu bu < head > kod satırının altına yapıştıralım. Ve ardından Blogger ile ilgili işimizi bitirmek, kodu çalıştırmak için; Şablonu kaydet butonuna basalım.
Ardından tekrar, aynı Alexa sayfasına dönelim:

Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - Meta Etiketini Onaylama İşlemi
Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur - 8
Verify my ID butonuna tıklayalım. Eğer kodu başarılı bir şekilde, blogumuza eklemişsek; 2 numara ile gösterdiğim Your site is successfully claimed kısmı çıkacak. Artık; yeni aldığınız domaini, yahut eski de olsa Alexa'ya kaydetmediğiniz blogunuzu, sitenizi, Alexa'ya kaydetmiş bulunuyorsunuz. Hayırlı olsun. :)

2.) Alexa'da Yapılması Gereken  Önemli Ayarlar Nelerdir? 
Kayıt olmakla iş bitmiyor haliyle. Üyeliğimizin daha güçlü hale gelebilmesi için çeşitli ayarlamalar yapmak: Alexa için önemli bir husus. Hazır Alexa sisteminde bulunuyorken bu işleri de aradan çıkaralım. :)
Alexa'da Yapılması Gereken Önemli Ayarlar Nelerdir?
Alexa'da Yapılması Gereken Önemli Ayarlar - 1
1 numara ile gösterdiğim Dashboard yazan yere tıklayalım ve karşımıza çıkan sayfada: 2 numara ile gösterdiğim Site Management açılır butonun üstüne gelelim. Site Management kısmından; Edit Site Listing butonuna tıklayalım.
Alexa'da Yapılması Gereken Önemli Ayarlar Nelerdir?
Alexa'da Yapılması Gereken Önemli Ayarlar - 2
İlgili yere geldikten sonra bizden bilgilerin istendiği bir alana geleceğiz. Site Information bölümünde, siteye ve site sahibine dair bilgiler yer almalıdır. Bunlar neymiş inceleyelim;
Site Title: Site başlığınızı bu alana giriniz.
Site Description: Site açıklamanızı buraya giriniz.
Contact Info:
Site Owner: Site sahibinin ismi buraya girilmeli.
Address: Site sahibinin adresini bu alana giriniz.
City, Country, Posta Numaranızı; ilgili yerlere aynı şekilde giriniz. 
Public Email: Yine sahip olduğunuz mail adresiniz bu kısma gelsin.
2. Görsel'de göreceğimiz üzere-yukarıda- bizim için en önemli kısım ülke seçmek olacak. Nasıl yapacağız?
Alexa Traffic Rank in Country kısmına gelelim ve ilgili yerde Turkey seçeneğini bulup, onu seçelim. Ardından Save Changes diyerek; bilgi girme işlemimizi tamamlayalım.
Şimdi bu işlemden sonra yapmamız gereken bir işlem daha yani Alexa Toolbar'ı kurmak kaldı. Elimiz değmiş iken onuda yapalım. :)
*Alexa Toolbar'ı  Tarayıcıma Nasıl Kurarım ve Neden Kurmalıyım?
Sitemizde gezdiğimiz vakit; onun Alexa veritabanı üzerindeki değerini, konumunu ölçebilmek için; yine Alexa tarafından geliştirilmiş bir Toolbar kuracağız tarayıcımıza. Çünkü, Alexa dünya üzerinde ki tüm siteleri kontrol etmeye çalışıp; bir sıralama verse de: biz ona yardımcı olmak için sitemize bir meta etiketi girmiştik az önce. Alexa bu Toolbar'ın kurulu olduğu bilgisayarda, kişi sitesinde gezerken, eğer Toolbar'ı kullanırsa: bu site için artı bir değer oluyor. Alexa bu Toolbar ile yapılan kontrolü, gezintiyi olumlu karşılıyor ve rakiplerinize karşı Alexa Toolbar'ı kullanarak öne geçmiş oluyorsunuz. Peki nasıl kuracağız?
Alexa Toolbar Nasıl Kurulur - Alexa'da Yapılması Gereken Ayarlar
Alexa Toolbar Nasıl Kurulur - 1
Alexa Arayüzünde, Menu açılır penceresine gelelim ve buradan Toolbar'a basalım: Karşımıza çıkan sayfada ise 3. numara ile gösterdiğim Install Alexa Extension butonuna tıklayalım.
Alexa Toolbar Nasıl Kurulur - Alexa'da Yapılması Gereken Ayarlar
Alexa Toolbar Nasıl Kurulur - 2
Buton bizi Chrome Web Mağazasına götürecek. Oradan güvenli bir şekilde, Alexa Toolbar'ı kurmak için Chrome'a Ekle butonuna basalım. Gelen uyarı penceresini; Uzantı Ekle diyerek kabul edelim.
Artık Alexa Traffic Rank'ı yani Alexa Toolbar'ı kurmuş bulunuyoruz. Web tarayıcımızın; sağ üstüne konumlacak, bu Toolbar nasıl kullanılacağız bir bakalım.
Google'da yeni bir sekme açalım ve istediğimiz herhangi bir şeyi aratalım. Ben ismimi 'Ufuk Ali Kaftanlı'yı aratacağım. Arama sonucu karşımızda çıkan sayfada, sağ üstte bulunan mavi küçük a butonuna tıklayalım. Alexa Traffik Rank'ı bütünüyle çalıştırmak için sizin bir sayfaya yollayacak. Bakalım bu sayfa ney?
Alexa Toolbar Nasıl Kurulur - Alexa'da Yapılması Gereken Ayarlar
Alexa Toolbar Nasıl Kurulur - 3
Karşımıza çıkan Welcome sayfasını: Accept and Enaple butonuna tıklayarak kabul edelim. Bizi tekrardan, arattığımız sayfaya yollayacak, peki Alexa Toolbar'ı burada nasıl kullanacağız, bakalım?
Tekrardan küçük mavi a butonuna tıklayalım, sağ üstte bir alan açılacak.
Alexa Toolbar - Alexa Traffic Rank Nasıl Kullanılır ?
Alexa Toolbar - Alexa Traffic Rank Nasıl Kullanılır ?
Herhangi bir sitenin Alexa verilerini kontrol etmek için, gördüğünüz üzere artık sizde de mevcut olan Alexa Traffic Rank'ı kullanacağız. Şu anda Goole Türkiye sayfasının Alexa değerlerini araştırdığımız için karşımıza google.com.tr verileri çıktı. Bu verileri yorumlayalım:
google.com.tr sayfası tüm dünyada yani Alexa Traffic Rank sıralamasında 66. sırada. Traffic Rank in TR yani Türkiye'de ise 1. sırada.
15,788 sitede linki bulunuyor google.com.tr sayfasının ve en çok bağlantılar yani Related Links, uludag sozluk, Ekşi Sözlük ve Sayyac sitelerine yapılmış.
Average Load Time yani Ortalama Yükleme Süresi, 1 saniye ve bu 1 saniyelik değer de Alexa tarafından 'Fast' yani 'Hızlı' olarak değerlendirilmiş.
Alexa Traffic Rank'ın sunduğu verileri böyle yorumlayabiliriz. Tekrar söylememde fayda var: bu Toolbar, Alexa'ya verilerini düzenleme konusunda yardım edeceği için: Alexa Traffic Rank'ı sitenizde kullanmanızın çok faydasını görürsünüz. 

Bir içeriğimizin daha sonuna geldik. Bu yazımda, sizlere: Alexa'ya Nasıl Kayıt Olunur? Alexa'da Yapılması Gereken Önemli Ayarlar Nelerdir? Alexa Toolbar Nedir ve Nasıl Kullanılır? gibi çok sık duyduğum soruların cevabını vermeye çalıştım. 
Eğer bir sorunuz yahut öneriniz varsa, 'lütfen' sormaktan geri kalmayın. Teşekkürlerinizi de mutlulukla kabul ederim. :)
İçeriğimi yararlı bulduysanız, çevrenizle, arkadaşlarınızla: hemen altta, sağ aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonları ile paylaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar, hoşça kalın!

Etiketler: , , ,