Acilen Okumanız Gereken 5 Fantastik Kitap Serisi

Acilen okunması gereken Fantastik kitaplar
Yaşamda çeşitli eserler vardır ki, kesinlikle okunmalı; üzerine uzun uzun düşünülmelidir. Nihayetinde, kısa hayatlarımıza bir anlam verecek yegane şeyler de o kitaplar olacaktır zaten. Bende bu amaç dahilinde, eski gün ve yıllarda okuduğum fantastik-ütopik kitapların; en sevdiğim bazılarını size 'acilen' başlığı altında tanıtmayı ve böylelikle-bir nebze- 'okuma rehberinize' naçizane bir katkı yapmayı uygun buldum.
Aşağıdaki kitaplar beni yaşamımın çeşitli evrelerinde; canlandırmış, üzmüş, sarsmış, güldürmüş, sinirlendirmiş, güçsüzleştirmiş; sonuçta: bütün olarak 'yaşatmıştır.'

5.)Açlık Oyunları Serisi

Açlık Oyunları Serisi
Açlık Oyunları, bazı çevrelerce suistimal edilen bir seri. Bazılar onu 'ergenci' tavrıyla bazıları ise 'basit aşk hikayesi' olmakla suçluyor. Lakin ki heççtee öyle değildir...  Suzanne Collins, genç bir kızın dünyayla varlık savaşını anlatırken; arka planda yaşanan olayların; ölümlerin yahut doğuşların hikayesi, şiirleri sizi ziyadesiyle etkileyecek. Ütopik fikirlerin genellikle erkekler tarafından ortaya konulduğu bir yaşamda, Collins size bir kadın elinin satırları ne kadar sanatsal yapabildiğini gösterecek. Bu seriyi okuyup bitirdiğiniz vakit: şu mısraları, masalsı dağlara bakarak şakımak birincil isteğiniz olacak.
"Çayırın derinliklerinde, söğüdün altında
Bir çim yatağı, yumuşacık bir yastık
Başını yasla, uykulu gözlerini kapa
Tekrar açtığında güneş doğacak artık"

4.)Kralkatili Güncesi
Kral Katili Güncesi Serisi
Gönül isterdi ki görselimize üçüncü kitabın fotoğrafını da koyayım. Nitekim, Patrick Rothfuss; halen üçüncü kitabının taslağı üzerinde çalışıyor. Serimizde baş karakterimiz olarak Kvothe adında genç bir adam var. Tıpkı Harry Potter gibi ailesini çok küçükken kaybetmiş. Kvothe'nin Chandrialıları ararken ki türlü türlü maceraları sizi oldukça kendisine bağlayacak.. Bu serinin en önemli hususu kuşkusuz, Rothfuss abimizin; kitabı Kvothe'nin ağzından anlatması. Böylelikle kendinizi basit ama etkileyici anlatımın yanında, bir de kahramanımızla doğrudan etkileşime girerken bulabiliyorsunuz. 

3.)Centilmen Piç Serisi
Centilmen Piç Serisi
Scott Lynch tarafından yazılan bu seriyi Fantastik Literatürün Üstadı George Martin: 'Canlı, orijinal ve çekici. Muhteşem bir şekilde yazılmış,' diyerek övmüş. Buz ve Ateşin Şarkısı'nı kaleme alan Martin, Scott Lynch için böyle söylüyorsa, vardır bir bildiği diyerek: serinin ilk kitabı olan Locke Lamora'nın Yalanları'nı ve ardından Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler adlı ikinci kitabı edinip okumak pek akıllıca olacaktır.

2.)Harry Potter Serisi
Harry Potter Serisi
Küçüklüğümde, zevkle okuduğum, en sevdiğim kitaplar bütünü Harry Potter idi. Ki bu; edebi gelişimimi beslerken, bir 'küçük çocuğun'  yine bir 'küçük çocuğu' okumasının ötesindeydi. Nasıl anlatsam? J.K Rowling: öylesine sürükleyici yazmış ki... Harry Potter ile öğrenebilirsiniz, üzülebilirsiniz, sevebilirsiniz; her şeyin ötesinde; kalbinizin bir yerlerinde: umuda doğru gizli bir patika açılabilir. Hayatta sadece, iyinin ve kötünün olmadığını, her şeyin aslında gri bir renkte yürüyüp gittiğini açıkça görebilirsiniz. Halen okumadıysanız, acilen okumanız gereken önemli bir fantastik bir seri: Harry Potter!

1.) Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
Bir külliyat! Bir harikalar dizisi. Tolkien, fantastik edebiyatın öncüsü konumundaysa; George R.R. Martin tartışmasız onun yükselticisidir. Taht Oyunları ile başlayan Buz ve Ateşin Şarkısı serisi; katillerin, bilgelerin, büyücülerin, komploların ve amansız ittifakların yer aldığı çok geniş bir dünyada geçen, etkileyici ve çoğunlukla alegorik bir hikayeyi konu alıyor. Usta Martin, gerek kurgu, gerek betimleme gücü ile; size asla unutamayacağınız bir hikaye sunacak. Martin Dede, biraz- 5 senecik aralarla- yavaş yazsa da; ortaya çıkan ürün muhteşem olduğu için; sabretmek sorun olmaz. Şimdi okumaya başlarsanız, serinin şuanda son kitabı konumunda olan Ejderhaların Dansı'nı bitirirsiniz, diye düşünüyorum. 

Şimdiden keyifli okumalar, hoşça kalın!

Etiketler: , ,