Kişisel Blog Nedir ve Nasıl Açılır?

Blog
Kişisel Blog Oluşturma Rehberi
Dünyamızın gittikçe elektronik bir hale bürünmesiyle birlikte, düşünceler, fikir ve görüşler: İnsanlara İnternet yoluyla aktarılmaya başlandı. Bu durum neticesinde, kadın erkek demeden, yok yedi yaşındayım, aman yetmiş yaşına geldim, benim ne işim olur demeden; söyleyeceği bir şeyi olan herkes, kendisine blog açtı. Bazıları hemencecik sıkılıp bıraktı, kimileri de yazmaktan çekinmeyerek, bıkmayarak blogunu yaşatmaya devam etti. Ki sonuç olarak mükafatını da gördü. 
İnternet camiasında bir yer edinmek, kendinizi daha etkin ifade edebilmek için bir kişisel blog oluşturmak istiyorsanız, şu anda doğru makaledesiniz. Bugün sizler için, bir blog nedir, ne anlama gelir? Nasıl kurulup, yönetilmelidir? Sorularına yanıt vereceğim. İsterseniz hemen konumuza geçelim.
Öncelikle benim blog açarken kullanacağınız alt yapı için tavsiyem: Blogger sistemidir ve anlatımım bu alt yapıya göre yapılacaktır.

Blogumu Neden Blogger İle Açmalıyım?
1.) Blogger sizi host derdine asla sokmaz.
2.) Blogunuz başka sitelerin aksine tam güvenli olur.
3.) Oluşturacağız içerikler, Google için önceliklidir.
4.) Misafirleriniz ne kadar çok olsa da fark etmez, siteniz kapanmaz. Hata vermez.
5.) Blogger'in kullanım basitliği diğer servislere nazaran çok gelişmiştir.
6.) Muhteşem görsellikteki temaları, bir tıkla blogunuza entegre edebilirsiniz.
7.) blogspot.com alan adı ile blogunuz pekişir.
8.) Dilerseniz alacağınız com, net, org; gibi domainleri, blogunuza bağlayabilirsiniz.
9.) Neredeyse sınırsız resim, grafik yükleyebilirsiniz.
10.) Sitenizin altyapısı Blogger olacağı için Google, para kazanmanızı sağlayacak AdSense reklamlarının sitenizde yayınlanmasına çok kısa sürede onay verecek.

Yukarıda ki maddeleri, özetlemek gerekirse; kullanım kolaylığı, indexleme hızı ve sınırsınız güvenlik seçenekleri beni; Blogger kullanmaya yönelten şeyler. Ve İnternet üzerinde şu anda bu hizmeti bütünüyle verecek başka bir servis yok. Her şeyden önce, Blogger, Google'ın! 

1.)Kişisel Blogumu Blogger İle Nasıl Açacağım?
Öncelikle bir Google hesabı oluşturmalıyız. Bunun için tarayıcınıza Blogger yazınız-Blogger kelimesini seçerek, sağ tıklayın ve Google'da Arama Yap kısmından; ilgili sayfaya gidiniz.- karşınıza çıkan ilk sayfaya tıklayın. Dilerseniz,  Karşınıza gelen sayfada, Hesap oluştur butonuna tıklayarak aşağıda vereceğim kısma geliniz. Burada bilgilerinizi doğru bir şekilde girmelisiniz. Mevcut bir Google hesabınız bulunuyorsa; bu adımları direkt olarak atlayıp: Oturum aç butonuna tıklayıp hemen blog açma işlemlerine geçebilirsiniz.
Kişisel Blog
Yukarıdaki kısmı hallettiniz mi? Sonraki adımda, eğer başlangıçta; cep telefonunuzun numarasını girmemiş iseniz, Google sizden bir Telefon doğrulaması isteyecek. Kötü düşüncelere kapılmayın, bu bilgi hesabınızın güvenliğini geliştirmek içindir. Zaten burada bir açıklama yapılmış: 'Telefon numaranızı, asla başka bir yerle paylaşmıyoruz,' şeklinde. Yani korkacağınız, çekineceğiniz herhangi bir sorun yok ve ben bugüne kadar kötü bir şey yaşamadım.
Kişisel Blog
Telefon doğrulama işlemi bittikten sonra,  Google üyeliğiniz tamamlanmış olacak. Bundan sonra Blogger arayüzüne gelerek blog açma işlemine başlayabiliriz. Bunun için, geldiğiniz arayüzde, aşağıdaki grafikte de gördüğünüz Yeni Blog yazan bir bir buton bulunmakta: ona basınız. Ekranımıza Yeni bir blog oluşturun yazısı çıkacak.
Kişisel Blog
- Blog Oluşturmadan Önceki Son Aşama - 
Makalemizin başında da söylediğim üzere; İnternet camiasında bir yer edinmek, görüş ve fikirlerimizi başka insanlara ulaştırmak için için kişisel blog oluştururuz. Eğer kademeli bir şekilde artacak başarıdan bahsediyorsak-ki bu daha sonra için kesin sonuç verir- bu aşamada; düzgün bir blog profilinin yaratılması gerekmekte. 
Başlık: Başlığımızı seçerken, artık Google, Yandex ve Bing gibi önemli arama motorlarında yer alacağımızın bilincine varmalıyız. Misal, kişisel blogunuz: 'oyun' kategorisi üzerine olacak. Orada, oynadığınız oyunları ve üzerinizde bıraktığı etkileri paylaşacak, misafirlerinize bilgiler vereceksiniz. Siz kurduğunuz o oyun blogunun başlığını 'Oyunlar' koyarsanız ve ardından insanlara sunarsanız, üzgünüm ama etkin bir başlık profili oluşturamamış olursunuz. Bu nedenle, Başlık seçme işine ayrı bir önem vermelisiniz. Uzun gözlemlerime göre söyleyebilirim ki: kişisel blog açarken insanların seçtiği başlıklar üç kategoriye ayrılmakta.
1.)Kişinin Adının Yer Aldığı Blog Başlığı:
Bu başlık türünü kişisel blogların çoğunda görüyorum. Genellikle şu tipte oluyorlar,
Blog Sahibinin İsmi - Kişisel Blog, Kişisel Blog | Blog Sahibinin İsmi. Bu tipi Başlık olarak seçebilirsiniz. Mesela isminiz Kayra Tegin olsun. Bu Başlık Tipini seçecek olsaydınız: Kayra Tegin - Kişisel Blog gibi bir başlık profiline sahip olacaktınız. 
2.)Anonim Yapıdaki Değişik ve İlginç Blog Başlığı:
Anonim dediğim, yazarı, kurucusu belli olmayan; anlamında değil. İlk maddede verdiğim o standart yapının dışına çıkmayı uygun görmüş kimliği belli kişilerin- adı, şanı anlamında- seçtiği ilginç, değişik başlıklardır, bunlar. Kendi blogumu burada örnek verebilirim, başlığım hepinizin bildiği üzere: Herkese ve Hiç Kimseye Çiziktirmeler. Bu başlığı seçmemdeki en büyük sebep, kendimi bütünüyle yansıtabilmesidir. Aynı zamanda hafif bir ilginçlik düşüncesi doğurması, hoşuma gitmiyor değil. Sizde, isteğinize göre, ilk maddedeki standart başlık tipinin dışına çıkabilirsiniz. Bu size özgünlük kazandıracaktır. Ama değişiklik olsun diye de, abartmayın bana kalırsa.
3.)Hayal Ürünü Bir Adın Yer Aldığı Blog Başlığı:
Kişi adı, bu türde de yer alır, nitekim gerçek bir şahıs adı değildir seçilen başlık. Bu türde, yazar değişik beyin oyunlarıyla, anlamsız yahut anagram oluşturan kelimeleri, açılan blog için Başlık olarak seçer. Birinci ve ikinci türün, birbiriyle aynı potada eritildiği bir yapıdadır. Fasxazrion | Kişisel Blog başlığı örnek olarak verilebilir. 
Siz, bu türlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Nitekim gönlünüzde ne var ise bunu bütünüyle yansıtmaya çalışsın: seçtiğiniz şey. 
Adres: Bu kısımda diyeceklerime başlamadan önce şunu belirtmeliyim. Evet, adresinizi defalarca değiştirebilirsiniz. Nitekim bu sürekli değiştirme düşüncesi çok kötü sonuçlar yaratacaktır. Bu nedenle iyi düşünün, nasıl bir adres seçmek istiyorsunuz? Adınızın ve soyadınızın olduğunu bir adres mi? Değişik, ilginç yahut anagram oluşturacak bir kelime mi? Elbette sizin blogunuzun adresi şu olacak diyemem ama önerim şudur: adresiniz adınızın, soyadınızın yer aldığı bir adres olsun. Bu, misafirlerinize güven verecek, size daha hızlı ve kolay ısınacaklardır. Hem, sonuçta; İnternet ortamında kişisel bir mülk yaratıyoruz.
Şablon: Seçeceğiniz başlangıç teması-şablon- blogunuzu kurduğunuz ilk andan itibaren bir ila iki gün arası önemsizdir. Nitekim bu zaman içinde; daha profesyonel bir temaya geçip, bu tema üzerinde çeşitli ayarlamalar, düzeltmeler yapacak ve kullanımı kolay Blogger sistemi üzerinde keşiflere çıkacaksınız. Ki bu sonraki zamanlar için sizde bir 'el çabukluğu' meydana getirecek.

Sonuç Olarak: Artık bir kişisel blog sahibisiniz, umarım pes etmeden yazıp; emeklerinizin karşılığını alırsınız. Bu makalemi okumuş ve blog açmış sizler için; okumanızı tavsiye ettiğim iki yazım daha var.
Birincisi makale yazımının kilit noktalarını anlattığım: Makale Yazarken Dikkat Edilecek Kilit Noktalar başlıklı yazım.
İkincisi ise güzel, kullanışlı; son dönem temalarına nasıl ulaşıp blogunuza ekleyebileceğinizi anlattığım, Blogger'a Tema Yükleme Nasıl Yapılır? adlı yazımdır.

İyi günler, hoşça kalın!

Etiketler: , ,