Bir Blog Etkin Olarak Nasıl İncelenip Korunur?

Blog

Selamlar...
Bugün, sizlere sahip olduğunuz blogun iyi bir şekilde incelenmesini ve bunun dahilinde elde ettiğimiz sonuçlarla, 'nasıl' bir yol haritası çıkarmamız gerektiğini öğreteceğim.
Konumuzun evvelinde, zamanımızın bir kısmını blogunuzda ne yazdığınıza veya yaptığınıza ayıralım isterseniz. Çünkü 'nasıl' ilerleyeceğimiz sizin 'ne' yaptığınız ile çok ilgili. Mesela, kendimin de yaptığı gibi, sizde blogunuzda teknoloji ve tarih üzerine yazılar yazan birisiniz. İçeriklerinizi; tenkit çerçevesinde araştırmalara tabii tutuyor, belli bir vaktinizi ayırıp; bilgisayar başında çeşitli yöntemlerle yazıyorsunuz. Ve akabinde kontroller yapıp, görsellerle tamamlanmış eserinizi; yayımlıyorsunuz. Buraya kadar her şey tamam gibi görünüyor. Değil mi? Hatta görevin yapılmışlık hissini hissedip; rahatlığa bile kavuşuyorsunuz. Fakat tüm bu çabalarınıza rağmen halen eksik yaptığınız bir şey var ve daha sonrası için tehlike arz ediyor. Bu tehlikeyi önlemek ve inceleme yapabilmek için içeriğimi okuyabilirsiniz. 
Blogumu Nasıl İnceleyebilirim?
Bir blogun, incelenmesi aşamasında; benim önerdiğim ve zevkle kullandığım ürün: Google Analytics adlı sitedir. Adından da anlaşılacağı üzere, bir Google ürünü olan Analytics, sitenize ekleyeceğiniz bir script kodu ile birlikte; blogunuza gelen ziyaretçileri, onların sitede durma sürelerini; hangi yaş aralıklarında olup, genellikle ne tür şeylerden hoşlandıklarına kadar işinize yarayacak pek çok bilgi sunmaktadır. Aynı zamanda, geçmiş verileri saklayıp, bunları daha yeni verilerle karşılaştırma imkanı sunan Analytics, Adsense ile bağlanabilir. Bunun neticesinde; hangi içerikten ne kadar çok kazanmışsınız; para getirme olasılığı nedir? Rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu bir webmaster için altın niteliğinde ki bilgilerdir ve akıllıca yararlanılması; gelecek yıllar için blogunuzun ömrüne ömür katar.
Google Analytics
Google Analytics, karşılama arayüzü.
Blog adresinizi; Blogger ile açmışsanız bir sorun yok hemen; Google hesabınızı açarak, Analytics'i kullanma aşamalarına geçebilirsiniz fakat farklı bir tabanla kurulmuş blogunuz varsa; öncelikle Google hesabınızın olması gerekir. Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere, buraya ardından Bir hesap oluşturun--butonuna basın. Sonra gerekli bilgilerinizi girerek rahatlıkla kaydolabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru girmenizde her zaman fayda vardır. :)
Google Analytics
Analytics'i kullanmak için, Google'a ücretsiz üye olmalısınız.
Bilgileri girip, Google üyesi olduktan sonra; Hesabınızı aktif edin ve akabinde tekrardan Analytics arayüzüne gelip, Oturum açın kısmına tıklayın.
Google Analytics
Sizi yukarıdaki gibi bir alan karşılayacak, Analytics sistemine dair bilgilendirme niteliğinde. Siz vakit kaybetmeden Kaydolun butonuna basın, karşınıza aşağıdaki gibi bir görsel gelecek.
Google Analytics
Burada Google'ın İzleme Kimliği oluşturacağı site ve ona dair bilgiler gerekiyor; bunların gerekli açıklamaları ilgili sitede yapıldığı için zorlanmadan girebilirsiniz. İzleme Kimliği dediğimiz şey, sitenizin ta kendisi, Google ona göre bir kod belirleyecek ve sitenize eklemenizi isteyecek; eğer sitenizi doğru girmez, yanıltıcı şeyler yaparsanız; haliyle Analytics'de kodu yanlış oluşturacaktır. 

Sıra, Analytics sistemine dahil ettiğimiz sitemize ait 'özel kodu' eklemek kaldı. Öncelikle bu kodu nerede bulabileceğimizi göstereyim.
Google Analytics
Takip koduna ulaşmak için gerekli yerler.
İzleme Kodu, butonuna tıkladığımız zaman karşımıza kodlar gelecek. Bu kodları sitemizin; <head>  kod satırının altına yapıştırabilirsiniz. Bir kaç saat yahut 24 saat kadar bekledikten sonra; o kodlar sayesinde, Analytics verilerinizi alarak işleyecek ve size bilgiler sunmaya başlayacak. Ve işte şimdi o bilgileri nasıl yorumlayacağız, onlara geçelim.

Başlangıcımız, sistemin; genel arayüzüyle olsun. Böylelikle hemencecik köfteyi çakacaksınız. :)
Google Analytics

İlla ki kod çalıştıktan sonra biraz dolaşmışsınızdır. 'Ufuk nere getirdin bizi?' diyorsanız, kasmanıza gerek yok; o göreceğiniz sayıların, verilerin, tabloların; ilk görüntüsü karışık olsa da daha sonraları, Analytics'e uğradığınız vakit karışık olmayacak, size çeşitli bilgiler verecek. Benim yapacağınız ilk işe dair önerim; yukarıda grafikte görülüyor. Sol yandaki kategorize edilmiş butonlardan; Kitle'ye, ardından Genel Bakış'a tıklayın. Bu alan, Gün içinde; blogunuza ulaşmış Kullanıcıları, onların Oturumlarını, ne kadar Sayfa Görüntüleme yaptıklarını; sitede ne kadar kaldıklarını, ne oranda çıkış yaşandığını gösterir. 'Bu blog nereye gidiyor nereye!' diyenlerin bir numaraları bakacakları yer burası.
Kullanıcılar: Belirlediğiniz günde, blogunuza ulaşmış kişileri ifade eder.
Oturum: O günün kişilerinin, sitenizde ne kadar oturum açtıklarını yani geri dönüş yaptıklarını gösterir.
Ort. Oturum Süresi: Kullanıcıların, sitenizde ne kadar kaldıklarının ortalama bir değeridir.
Hemen Çıkma Oranı: Ort. Oturum Süresi ile ters orantılı bir skaladır. Yüzdenin düşük olması, yahut düşmeye doğru meyillenmesi; blogun geliştiğini gösterir.
Sayfa Görüntüleme Sayısı: Kullanıcıların, sitede tıkladıkları sayfaların sayısını belirtir.
Blog'a dair fikirlerin oluşmasında, gerilemesinin yahut ilerlemesinin yorumlamasında kullanılacak, değer kümesi: yukarıda saydığım yerlere bakılarak incelenir.

İsterseniz, blogumun ilk zamanlarına ait paylaştığım yukarıdaki analizi, yorumlayalım: O gün bloguma 76 kişi girmiş, bu kişilerden bazıları siteme tekrar girme ihtiyacı duymuş olacak ki, 88 oturum açılmış, neticede 375 sayfa görüntülenme sayımız olmuş. 76 kişi blogumdan 4 dakika 2 saniyelik bir ortalama zaman kadar kalmışlar ve bu durum nedeniyle, Hemen Çıkma Oranım %14,77 olarak belirlenmiş: bu ve buna yakın oranlar gelişmekte olan ve gelişmiş bir blogun ortalama hemen çıkma oranıdır. 
a.) Analytics Verilerine Göre Blog Durumu Nasıl Yorumlanır?
Blogunuzu hiç görmediğimi, sizinde yukarıdaki gibi bir analiz sayfasıyla blog durumunuzu bana sorduğunuzu düşünün. Bu rapor, bir aylık bir değeri kapsasın ve o zaman aralığında sitenize; 142 Kullanıcı giriş yapsın, bunlar 167 Oturum açsın, Hemen Çıkma Oranı %50.42 gibi bir orandayken; Ort. Oturum Süresi'de 24 saniye olsun. Sayfa Görüntüleme Sayısı ise 224'te kalsın.
Her ne kadar sitenizi görmemiş olsam da: bu sitenin geliştirilmesi gerektiğini, işe yarar içeriklerle; donatılıp, gerekli SEO ayarlamalarının acilen yapılması gerektiği hemen öğrenmiş oluyorum.
Çünkü, blogunuzun, gördüğü rağbet çok az: bir aylık süreçte 142 kişiyle öne çıkmanız düşünülemez, Hemen Çıkma Oranınız çok yüksek; bu demek ki o bir aylık süreçte sitenize gelen 142 kişiye, doyurucu bir içerik sunamamışsınız. Ve tabii, en önemli hususlardan Kullanıcı'yı sitenizde bir dakika dahi tutamamışsınız. Kullanıcılar, sayfalarınız arasında dolaşmayı reddetmiş, çok azı bunu yapmış ki 224 sayısı boynu bükük kalmış. Açık konuşalım, biz bizeyiz: 'bu blog pert haci.' 
Peki bu durum nasıl çözülecek: Öncelikle sigarayı bırakacaksınız, ardından her sabah düzenli yürü... Hooop, yanlış yere geldik. Öncelikle blogunuzun temel taşı içeriklerinizi ne çok kısa ne çok uzun tutmalısınız. Kullanıcı, istediği bilgiyi içeriğinizden yeterli düzeyde almalı, fazla-gittikçe karmaşıklaşan- bilgi kafa bulandırır bu da ani çıkışlara sebebiyet verir. Ortalama uzunlukta, soru-cevap konseptini cesurca göğüslemiş bir yazı size: Hemen Çıkma Oranı'nın düştüğü, Ort. Oturum Süresi'nin arttığı, Kullanıcıların çoğaldığı ve haliyle Oturumların sıklaştığı tatlı bir blog sunacak. Ki zamanla göreceksiniz, Analytic arayüzünde yapacağınız aylık yahut yıllık kontrollerde; parametrelerimiz isteğimiz kıvama gelecekler.
Tabii, sadece içerik bütün olayları çözecek değil. Sitenizi görmesem de raporunuzu görüyorum nihayetinde ve o rapor bana şunları da söylüyor: 
1.)Sitenin hızı kullanıcı memnuniyetini karşılamıyor, 
2.)Siteye dışarıdan dahil edilmiş yan kodlar; kullanıcıya gereksiz bilgiler sunuyor ve kullanıcı bundan hoşnut değil,
3.)Sitenin tasarımı gözü çok yoruyor ve güven verici değil.
Bu varyasyonlar daha da genişletilebilir fakat bu sonraki aşamalarda konu edilmelidir. Yani çözüme kavuşturalacak: üç konu var: 'At, avrat, silah.' Değil tabii ki: 'Hız, temiz tasarım, güven.'
Yazımın bu kısmı kötü bir blog teorisine göre hazırlanmış olsa da, sayısal değerleri kendinize göre nasıl yorumlayacağınızı anladığınızı düşünüyorum. 
Analytics verilerine dair yazılarım ilerleyen zamanlarda sürecek fakat bu sistemle yeni tanışmış sizler için şimdilik bu bilgilerin yeterli, olacağını varsayıyorum.

Sorularınızı ve görüşlerinizi hevesle bekliyorum. Hoşça kalın.

Etiketler: , ,