Türklerin Tarihi I - Tavsiye Kitap

İlber Ortaylı Türklerin Tarihi
Türklerin Tarihi- İlber Ortaylı
Eğer, Tarih sahasına ilgi duyuyorsanız; hiç yoktan Türk tarihine dair fikir edinmek, bir giriş yapmak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitap soru-cevap tarzında hazırlandığı için: kendinizi o sohbet havasının içine alabiliyorsunuz. İlber Ortaylı tabii olarak sohbetin başında ki tarih dede sıfatıyla; okuyuculara: milletimizin göçebe yaşadığı Asya dönemlerinden, Ortadoğu'da bir güç olarak ortaya çıkmasına kadar ki süreci ustalıkla anlatıyor. Esasında daha önce bilmediğim, hatta eksikliğini bile-ne yazık- hissetmediğim şeyler öğrendim, bu kitaptan.

Kitap'ın iki seri halinde çıkarılması planlanıyordu ve ilk serisi tanıtım yazımdaki bu kitap, oluyor. İkinci kitapta ise Devlet-i Aliyye ve onun küllerinden dirilen modern Türkiye anlatılacak. Bence ikinci kitap çıkmadan, birincisini okuyunuz. Aslında kitaba dair anlatacaklarım çok ama bu bir inceleme yazısı olmadığı için okuma keyfinizi baltalayacak bilgiler vermek istemiyorum. 
İsterseniz Timaş'tan çıkan bu kitabın arka yüzünde yer alan tanıtım yazısına bir göz atın.

“Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayalî bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…”
                                                                                                           İLBER ORTAYLI
 "Türklerin Tarihi, göçebe bir kavimken Ortadoğu’nun güçlü uygarlıklarından birini tesis eden Türklerin günümüzde de çok konuşulan menşei tartışmalarıyla başlıyor.
 Akabinde Orta Asya’dan Anadolu’ya göç edip bölgeyi Türkleştirmeleri ve orada inşa ettikleri kültürün esasları…
Büyük bir mirasa, güçlü bir yapılanmaya ve tarihî bir zenginliğe sahip bir milletin, Türklerin adının nereden geldiği ve bu coğrafyaya ne zamandan beri “Türkiye” dendiği tartışmalarının tüm detayları…  
Kazanılan önemli savaşlar ve geri çekilmelerle, dahası ızdırablı toprak kayıplarıyla bugünkü halini alan Anadolu’nun hikâyesi…
Türkiye’nin Malazgirt Savaşı’yla Bosna’nın fethi arasındaki 400 yıl boyunca Avrupa açısından önemli bir ülke ve baş edilmesi gereken bir sorun olmasının gerekçeleri…

Dahası Oğuzlardan Kıpçaklara, Peçeneklerden Selçuklulara ve büyük bir imparatorluk olan Osmanlılara kadar uzanan ve sadece Türklerin değil; Rusların, Memlukluların, Karakoyunluların, Gaznelilerin, Safevilerin, Çinlilerin, Hintlerin ve Arapların tarihi…
Yani aynı coğrafyayı yüzyıllar boyunca paylaşan uygarlıklara hep etki etmiş ve Doğu ve Batı kültürlerini birbirine taşımakta önemli bir rol oynamış Türklerin dünya tarihindeki yeri mercek altına alınıyor. 
 Orta Asya’nın bozkırlarından Avrupa’nın kapılarına, İlber Ortaylı’nın satırları arasında dolaşmak isteyen her yaştan okurun zevkle okuyacağı bir başucu kitabı..."

Şimdiden keyifli okumalar. Hoşça kalın!

Etiketler: ,