Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar

Format
Format Sonrasında Kurulacak Programlar
Format sonrası, bilgisayarımızda bulunun programların hepsi,  'sen misin bizi formatlayan!' deyip, PC'yi terk eder. Tabii bir bilgisayar; programların olmadığı vakit: 'hiç' olacaktır. Bu yüzden, acil olarak gerekli olan yazılımları yüklemeli ve işimize bakmalıyız. İsterseniz; ilk program ile başlayalım. Yazılımları indirmek için grafiklerin üstüne tıklayabilirsiniz.

1.) Google Chrome
Google Chrome
Tarayıcımızı bana kalırsa ilk olarak yüklemeliyiz. Benim önerdiğim tarayıcı Google'ın Chrome adlı tarayıcısı olacak. Chrome logosuna tıklayarak, son sürümünü, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
1.1.) Opera
Opera
"İndirdik, Kırom'u hani açılmıyor oyun falan," demiş olabilirsiniz ve haklısınız. Chrome 'alemin kralı benim' diye artislik yaparak, Java, Unity, Shockwave gibi yapılara desteğini çekti. Nitekim diğer tarayıcılar bu desteği sürdüyor, Opera adlı tarayıcıyı bu durumlar için indirip, hazır tutabilirsiniz.

2.)WinRar
WinRar
Dosya sıkıştırmaya ve sıkıştırılmış dosyaları açmanıza yarayan, WinRar çok kullanışlı ve gerekli bir yazılımdır. İnternet aleminde dolanan; dosyaların büyük bir çoğunluğu sıkıştırılmış halde olduğu için, ikinci sıramda bu program bulunmaktadır. Üstte bulunan görsele tıklayarak indirebilirsiniz.
3.) Adobe Reader
Adobe Reader
PDF dosyaları okuyabilmek için gerekli bir programdır. Yüklenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.
4.) Adobe Flash Player
Adobe Flash Player
"Flash bitmiş!" diyene; "Hayır çılgın, bitmedi," diyorum. Ha deyince yok oluvermez ki bir şey. Google Chrome, Flash'ı tümleşik olarak bünyesinde bulunduruyor fakat olur da başka bir tarayıcı yükleyecek olursanız, özel olarak Flash'ı indirmek zorundasınız. Çünkü bir dünya uygulama, oyun, video; Flash Player ile çalışır.
5.)Java
Java
Grafiklerin, oyunların ve çeşitli videoların iyi şekilde çalışmasını sağlayan bir yazılım olan Java, indirilmesi gerekli programlardan.
6.)Adobe Shockwave Player
Adobe Shockwave Player

Flash ve Java ayarında olan Shockwave Player; yine çeşitli uygulama ve oyunların yürütülmesi için gereklidir. Oyun oynayanlar, bilecektir.
7.) Unity Web Player
Unity Web Player
Bir oyun geliştirme tabanı olan Unity'den çıkan oyunları, oynayabilmek için kurmamız gereken bir yazılımdır. Çoğu 3d oyunu oynayabilmek için gereklidir. 
8.)Skype
Skype
MSN'in evladıdır, bizzat kendileri. Arkadaşlarınızla, çevrenizle; internet üzerinden görüşmek için, Skype son derece kullanışlı bir program.
9.)TeamViewer
Teamviewer

Bu Programın yüklü olduğu bir başka bilgisayara bağlanmak, onu yönetmek ve çeşitli değişiklikler yapmak için, TeamViewer kullanılır. Kim bilir, belki başka bir bilgisayara bağlanmak zorunda kalırsınız, PC'de hazır bulunsun, bana kalırsa.
10.) CCleaner
CCleaner

Nam-ı Diğer CiCi Temizleyici. Güçlü bir temizleme programı olan CCleaner; bilgisayardaki gereksiz dosyaları siler ve kayıt defteri hatalarını düzeltir. PC'de alan açılması için kullanılabilecek güzel bir yazılım, kesinlikle tavsiye ediyorum.
11.)ESET
ESET

Bilgisayarı düzgün bir şekilde kullandığımızda; yani bilmediğiniz bir şeye tıklamamaya ve indirmemeye dikkat ettiğinizde; virüsler bilgisayarınıza asla bulaşmayacaktır lakin 'ben uğraşamam, illa ki bir virüs program olsun," diyorsanız; ESET koruma işini sizin için halledecektir.

Bu içeriğimde sizlere, Format sonrası kurulması gereken çeşitli  programları anlattım. Tabii bu liste kişinin isteğine göre daralabilir veya genişleyebilir; fakat genel olarak bunlar kullanılmakta. Birde, listeye Office Programlarını eklemedim çünkü onlar zaten default olarak zihinlerde...

Bir sorunuz, görüşünüz varsa; yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Hoşça kalın!

Etiketler: , ,