Çok Etkilendiğim 5 Film Repliği

1.) 300 Spartalı
300 Spartalı

 Filmde, Pers kralı, Xerxes(Serhas) ile Spartalı Leonidas arasında ateşli bir konuşma geçer; konuşmanın sonunda Leonidas; "Dünya, özgür adamların bir zorbaya ”az”ın ”çok”a karşı durduğunu ve henüz bu savaş bitmiş olmadan bir Tanrı-Kral’ın bile kanının dökülmüş olduğunu bilecek," der.
300 Spartalı'nın en çok bu kısmında etkilenmiştim. Xerxes, kendinden o kadar emin ki; başaracak, yıkacak ve geçecek, birde üstüne kayıtlı belgeleri, bilginleri; her şeyi yok edecek. 
Kendi yorumum: Tarih, onu yok etmek isteyen yüce mi yüce liderlerle dolu…

2.) Harry Potter ve Ateş Kadehi
Dumbledore

Filmin sonlarına doğru, Albus Dumbledore; tüm öğrencilere bir yılsonu konuşması yapar, malum Üç Büyücü Turnuvası’nın düzenlendiği yıldı. “Cedric’i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer; iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğa, sırf Lord Voldemort’un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory’yi hatırlayın.”

Kendi yorumum: Cedric'i neden hatırlamalıyız? Ona ve bize ne yararı olacak? Bu soruların kısa bir cevabı bulunmakta. Cedric hayatının daha başındaydı ve görüp görebileceği milyonlarca şey vardı. Hayır, hayalperestlik yapmıyorum; çevremizde, yanı başımızda; ne kadar uzak olsalar da, kalbimizde binlerce, milyonlarca Cedric  yok mu? İsmi başka, yaşı başka nice çocuk heba olup gitmedi mi, dünyamızda; bazı katillerin yüzünden. Bende şöyle söyleyeceğim size: Cedric'i hatırlayın, kardeşlerini hatırlayın ve dünyamız üzerindeki kan emicilerin hakkında gelmeye çalışın.

3.) Gladyatör
Maximus

Maximus’un en sevdiğim repliği kesinlikle budur: “Bu hayatta yaptıklarımız, sonsuzlukta yankılanır.” Tabii devamıyla birlikte çok daha anlamlı oluyor, “…Onurunuzu güçlendirin. Size ne olacağını düşünün ve hayal ettiğiniz gibi olun. Kendini yalnız kalmış bulursan yeşil bir tarlada, yüzünde güneş ve ata binerken düşün. Hiçbir zaman endişelenme. Çünkü zaten hepimiz ölüyüz.''

Kendi yorumum: Bu söze direkt bir ilahilik eklemek gereksiz bana kalırsa. Materyalist tabanda incelemesemde bu söz: bir askerin yaşayamadığı zamanlara içten bir yakarışıdır. Ve haklı değil mi?

4.) Yüzüklerin Efendisi - Yüzük Kardeşliği
Gandalf

 Frodo'nun 'bunaldım yeminlen' feryatlarından birinde; Gandalf dedemiz 'bak çoçuğum akıllı ol, beni dinle!' minvalinde şunları der: "Yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez.
Kendi yorumum: Dünyaya azıcık baktığımızda, tarih sayfalarını karıştırdığımızda; gördüğümüz şey, görmememiz gereken şey: soluk kesici haksızlıklar oluyor. Yaşama hakkı elinden alınmış nice canlar var ki, vebali altından kalkılacak gibi değil... 

5.) Braveheart
Braveheart
Burada benim sözlerime hacet yok. "Herkes ölür, ama herkes gerçekten yaşayamaz."


Etiketler: ,