Amerikanın Sömürgeleştirilmesi ve Kurtuluşu.

Amerika
Amerika...

Amerikanın keşfini bilirsiniz Kristof Kolomb tarafından 1492 yılında olmuştur daha sonra Avrupa halkları çeşitli Amerika bölgelerine gelmişler buralarda çeşitli koloniler kurmuşlar ve misyonerler ile buradaki çeşitli uygarlıklara Hristiyanlık dinini yaymaya çalışmışlardır.

Aslında Avrupanın amacı bilinmeyin bir dünya olarak adlandırılan Amerikayı bulmak değil Güney Asyadaki Hindistana ulaşmak idi. Hindistana gitmek istemelerinin sebebi bu bölgedeki çeşitli baharatlara ulaşmak ve altın bakımından çok zengin olan bu bölgeyi sömürmek idi. Şuna açıklık getirmeliyim Avrupa acaba neden çeşitli baharat ve altınlara ulaşmak istiyordu bu sorunun cevabı bugün dünyanın en zengin kıtası olan Avrupa o yüzyıllarda herşeyden yoksundu aynı zamanda büyük bir cehalet içinde idi öyle bir cehalet ve pislik vardı ki çeşitli kaynaklar bazı Avrupa Krallarının hayatı boyunca hiç yıkanmadığını yazar konumuzdan biraz uzaklaşmakta bir zarar görmüyorum hatta Fransa halkına tuvalet kültürünüde Osmanlı İmparatorluğu öğretmiştir.

Böyle pislik, yoksulluk ve cehalet içinde olan Avrupa kıtasının zenginleşmesi ve gelişmesi gerekiyordu bunun doğurduğu sonuç ise çeşitli geri kalmış yahut güç bakımından geri kalmış halkları sömürmek Tarih sahnesinden silmek olmuştur. 15. yüzyıllarda Kristof Kolomb önderliğinde deniz yoluna çıkan gemiler Hindistan yolunda bilinmeyen Amerika Kıtasına yolculuğa başlamışlardır yolculuk bittiğinde ise Kolomb büyük iş yaptğının sevinciyle adeta bir altına ve baharata hücum harekatını başlaşmıştır tabbi bu yöndenlerden fazla zengin olmayan Amerika Kıtasından Kolomb eli boş dönmüştür ve ölümü sadece yakın çevresinin katıldığı bir şekilde olmuş mezarına gömülürken Okyanus Amiralinin yanında ailesi ve yakınlarından başka hiç kimseler olmamıştır.

Kolomp yeni bir Dünyayı keşfettiğini bilmeden Dünyayı terk etsede ardında Avrupaya bıraktığı büyük bir servet var idi bu servet Köle olmak için bekleyen bilgisiz halk ve sömürülmeyi bekleyen korumasız topraklar idi. Kolomb sonrası Amerika Kıtasına yerleşen Avrupa halkları özellikle denizcilikle uğraşan filosu güçlü ülkeler yani Portekizliler, İspanyollar; Amerikaya yavaş bir şekilde yerleşmişler ve oradaki  halkları sömürmüşlürdir. Amerika Kıtasında yaşayan en kalabalık ve en belirgin halk Kızılderililer idi buraya gelen çeşitli Avrupa milletleri bu halka karşı kötü davranmış onların bilgisizliklerinden yararlanarak topraklarını çok küçük miktarda ve değersiz süs eşyaları ile değiş-tokuş yapmışlardır.

Bu yollarla Avrupa halkları var olduklarından beri Sömürme aşkını yeniden alevlendirip Amerika Kıtasını iyice sömürmüşlerdir. Amerika Kıtası yaşanabilecek güzel bir kıtayken Avrupalıların soykırımcı ve vahşi tabiatı yüzünden çoraklaşmış ve değerini kaybetmiştir ayrıca yapılan soykırımlar sebebi ile Amerika yerlilerinin nüfusu büyük oranda azalmıştır.

Günümüzde Aztekler yahut Mayalar dışında Amerika Kıtasında en yaygın yaşayan yerli halk Kızılderilidir halen Aztekler yahut Mayalar uygarlaşmış bir şekilde az miktarda Amerika Kıtasında yaşarlar tabi eski uyguarlıkları olmadan. En son yerli halk olarak Özgürlük denemesini Kızılderiler 2007 yılında yapmışlardır.
2007 yılında Lakota Siyuları Lakota Cumhuriyeti kurmak istemişlerdir umarım başarılı olurlar.

Okuduğunuz için Teşekkür Ederim.
Ufuk Ali Kaftanlı.